لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۲۱

«طلای سیاه» پرهزینه ترین فیلم جهان عرب


صحنه ای از فیلم طلای سیاه روایتگر پیامدهای خونین کشف نفت در حاشیه خلیج فارس
صحنه ای از فیلم طلای سیاه روایتگر پیامدهای خونین کشف نفت در حاشیه خلیج فارس

بنیاد دوحه فیلم می گوید پروژه ساخت فیلم «طلای سیاه» به کارگردانی ژان ژاک آنو فیلمساز برجسته فرانسوی را در قطر آغاز کرده است.

دوحه فیلم افزوده هزینه ساخت این فیلم پنجاه و پنج میلیون دلار آمریکا برآورد شده است؛ از این رو، فیلم «طلای سیاه» بزرگترین و پرهزینه ترین فیلم در جهان عرب خواهد بود.

از این رو، ژان- ژاک آنو، کارگردان فرانسوی و برنده جايزه اسکار برای ساخت فيلم جديد خود با عنوان، طلای سياه راهی قطر شد تا ساخت فیلم را آغاز کند.

زمان رویدادهای فيلم به برهه سرنوشت سازی از تاريخ اعراب باز می گردد، یعنی سالهای ۱۹۳۰ که کاشف به عمل آمد منطقه دارای ذخاير سرشاری از نفت است. فيلم زبان به حکايت دوستی ها و دلبستگي هايی می گشايد که از زمان کشف نفت به جنگ و جدايی کشيده شد.

این فیلم همچنین لجاجت ها و رقابت هايی را به تصوير می کشد که از زمان کشف نفت شعله ور شده بود و در فرجام فیلم تصویرگر آن است که چگونه بصيرت يک رهبر جوان توانست باديه نشينان را بار ديگر با هم آشتی دهد.

چنين فيلمی در مقياس طلای سياه آن هم در جهان عرب تا کنون به ندرت سر از سينماهای جهان در آورده است. اين فيلم ۵۵ ميليون دلاری محصول مشترک بنیاد فيلم دوحه و شرکت فیلمسازی کينتا است. آنتونيو بندراس، فريدا پينتو، طاهر رحيم، مارک استرانگ، ريز احمد و ليا کيبيد، هنرپيشه، طراح لباس و مدل اتيوپیايی نيز قرار است در آن ايفای نقش کنند.

فیلمنامه «طلای سیاه» براساس رمانی به نام «تشنگی شدید» نوشته «هانس رویش» رمان نویس و از قهرمانان مسابقات اتوموبیل رانی اهل سویس است. هانس رویش سویسی که در دهه ۱۹۳۰ از سرزمین های عربی پیرامون خلیج فارس بازدید کرده بود، این رمان را براساس دیدنی های خود نوشته بود.

ژان- ژاک آنو، کارگردان مشهور سينمای فرانسه با دیدن چشم اندازهای قطر شگفت زده است که چگونه این سرزمين با چنین طبيعت خلسه آور و تاريخ غنی تاکنون از دید سينمای جهان پنهان مانده است.

آنو می گويد: «من مجذوب جهان اسلام و عرب شده ام. و به عنوان يک فرد غربی از اين عصبانی هستم که چرا تا حال يک فيلم، چه سرگرم کننده، چه حماسی در مورد جهان عرب ساخته نشده. من سالها به اين مسئله فکر می کردم. طارق بن عمار، دوست من، چند سال پيش يک رمان خيلی زيبا خريد . زيبايی اين رمان در اينه که مضمونش کاملاً جهانيه، و از اون مهمتر، نکاتی که در آن مطرح می شه مسائلی هستند که ما در حال حاضر با آنها درگير هستيم، مثل نفت، مذهب، حرص و طمع، و فساد، و... در عين حال ماجراجوييها و زيباييها و جنبه های انسانی جهان عرب.»

آنو در فيلم طلای سياه نيز همچون فيلمهای ديگرش، چون هفت سال در تبت، و دشمن پشت دوازه ها، تا حد زيادی از طبيعت و مناظر خلسه آور بهره گرفته که شايد کنايه ای بر تنازع بقاء باشد.

XS
SM
MD
LG