لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۶:۳۶

دبیرکل سازمان ملل از جمهوری اسلامی خواست به تعهدات برجام وفادار بماند


نیویورک – دبیرکل سازمان ملل در پیامی از مقامات حکومت ایران خواست به تمام تعهدات خود در برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) وفادار بمانند.

آنتونیو گوترش، در پیام خود گفت: «این اقدام حکومت ایران به حفظ برنامه کمک نمی‌کند.»

استفان دوجاریک، سخنگوی دبیرکل سازمان ملل گفت: دبیرکل از گزارش‌ها درباره عبور جمهوری اسلامی از حدنصاب اورانیوم غنی‌شده، آگاه است و نگران شده است.

به گفته سخنگوی دبیرکل سازمان ملل، موضوع حد نصاب ذخیره اورانیوم غنی شده مانند دیگر موضوع‌های مرتبط با اجرای مفاد برجام باید از طریق ساز و کاری که در خود برجام پیش‌بینی شده مورد رسیدگی قرار گیرد.

وی گفت در حالی که کشورهای شرکت‌کننده در توافق اتمی برای کمک به ایران در فائق آمدن بر چالش‌های قابل ملاحظه‌ای که با آنها روبرو شده، تلاش می‌کنند، دبیرکل سازمان ملل حکومت جمهوری اسلامی را تشویق می‌کند که همچنان به تعهدات اتمی خود در چارچوب برجام وفادار بمانند.

روز دوشنبه ۱۰ تیرماه، جمهوری اسلامی از افزایش ذخایر اورانیوم غنی‌شده خود، برخلاف توافق هسته‌ای سال ۱۳۹۴ با کشورهای پنج بعلاوه یک خبر داد.

براساس توافق اتمی موسوم به برجام میزان ذخیره اورانیوم غنی‌شده در ایران نباید از سقف ۳۰۰ کیلوگرم گذر کند. اما روز دوشنبه ۱۰ تیر ابتدا خبرگزاری رویترز و سپس محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران، عبور ذخایر اورانیوم غنی‌شده جمهوری اسلامی از میزان معین شده در برجام را تائید کردند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG