لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۳۹

خاویر پرز دکوئیار، دبیرکل پیشین سازمان ملل متحد درگذشت؛ میانجی آتش‌بس تاریخی جنگ عراق و ایران


بخش انگلیسی صدای آمریکا - «خاویر پرز دکوئیار» که برای دو دوره دبیرکل سازمان ملل متحد بود، در ۱۰۰ سالگی درگذشت. او برقرارکننده آتش بس تاریخی بین ایران و عراق در سال ۱۹۸۸ بود و پس از بازنشستگی برای کمک به استقرار دوباره دموکراسی در کشورش به پرو بازگشت.

فرانسیس پرز دکوئیار، پسر او، می گوید پدرش چهارشنبه به مرگ طبیعی درگذشت. آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد، این دیپلمات اهل پرو را فردی «الهام بخش» برای خود توصیف کرد.

گوترش در بیانیه ای گفت: «زندگی آقای پرز دکوئیار نه تنها یک قرن را در برگرفت، بلکه تمام تاریخ سازمان ملل متحد را از زمان حضور او در نخستین اجلاس مجمع عمومی در سال ۱۹۴۶ در برمی‌گیرد.»

پرز دکوئیار سابقه دیپلماتیک خود را با کار در سفارت پرو در پاریس در سال ۱۹۴۴ و سپس به عنوان سفیر پرو در فرانسه آغاز کرد.

وقتی او در اول ژانویه ۱۹۸۲ دبیرکلی سازمان ملل متحد را برعهده گرفت چهره شناخته شده ای نبود و سازمان ملل متحد هم در وضعیت خوبی قرار نداشت. او پیشتر معاون دبیرکل در امور ویژه سیاسی بود و در شرایطی به عنوان دبیرکل انتخاب شد که رقابت اصلی میان کورت والدهایم، دبیرکل وقت سازمان ملل متحد، و سالم احمد سالم، وزیر خارجه تانزانیا، بود.

پرز دکوئیار بلافاصله پس از آغاز کار با تهیه گزارش هایی به ناکارآمدی سازمان ملل پرداخت. او در دوره ای که مخالفت کشورهای عرب با عضویت اسرائیل تامین بودجه آن سازمان از سوی ایالات متحده را به خطر انداخته بود، از یک سو در پشت صحنه به انتقاد کشورهای عرب گوش می‌داد و از سوی دیگر حمایت مستقیم رونالد ریگان، رئیس جمهوری وقت آمریکا، را جلب کرده بود.

پرز دکوئیار بخش عمده ای از دوره دوم دبیرکلی اش را به تلاش های پشت صحنه بر روی مسائل گروگان گیری اختصاص داد که از جمله به آزادی گروگان های غربی در لبنان منجر شد.

دیپلماسی پرز دکوئیار به پایان دادن جنگ در کامبوج، جنگ ایران و عراق، و خروج نیروهای اتحاد جماهیر شوروی از افغانستان کمک کرد.

پرز دکوئیار متولد ۱۹ ژانویه ۱۹۲۰ در لیما بود. او به خانواده ای تحصیلکرده تعلق داشت و در میان تمام گرفتاری های کاری برای مطالعه ادبیات انگلیسی، فرانسه و اسپانیایی وقت می گذاشت. پرز دکوئیار در سال ۱۹۴۳ از دانشگاه کاتولیک لیما مدرک حقوق دریافت کرد و یک سال بعد به دستگاه دیپلماسی پرو پیوست.

پرز دکوئیار نخستین سفیر پرو در شوروی بود. او پس از ترک سازمان ملل متحد در تلاشی ناموفق برای کسب ریاست جمهوری پرو در سال ۱۹۹۵ از آلبرتو فوجیموری، رهبر مستبد پرو، شکست خورد.

خاویر پرز دکوئیار در هشتاد سالگی از بازنشستگی در پاریس به کشورش بازگشت و وزیر خارجه پرو شد.

مراسم خاکسپاری او روز جمعه برگزار می شود.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG