لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۰۵

توصیه‌هایی برای روزهای خانه‌نشینی از جیسون رضائیان، روزنامه‌نگاری که ۵۴۴ روز در ایران زندانی بود


جیسون رضائیان و همسرش یگانه صالحی
جیسون رضائیان و همسرش یگانه صالحی

جیسون رضائیان، روزنامه نگار آمریکایی ایرانی تبار، در مطلبی که برای روزنامه واشنگتن پست نوشته است، به کسانی که این روزها در پی شیوع ویروس کرونا، در خانه قرنطینه شده‌اند توصیه‌هایی دارد. آقای رضائیان می‌گوید ۵۴۴ روزی که در زندان گذراند، نکاتی به او آموخت که می‌تواند برای خانه‌نشین‌های امروز نیز مفید باشد.

جیسون رضائیان در تیر ماه ۱۳۹۳ به اتهام «جاسوسی» در ایران دستگیر شد. او پس از آزادی گفت از ۱۸ ماهی که در زندان بود، ۴۹ روز آن را در انفرادی گذراند.

۱. تمام وقت خود را آنلاین نگذرانید

«خودمان را گول نزنیم. نمی توان کاملا از دنیای مجازی دل کند. ولی پیشنهاد می‌کنم تا حد امکان، به خصوص زمانی که مشغول کار نیستید، از اینترنت و تلویزیون فاصله بگیرید.»

جیسون رضائیان می‌گوید عدم دسترسی به اطلاعات محرومیت بزرگی بود. اما در ۵۴۴ روزی که در زندان بود برای نخستین بار توانست برای مدت طولانی روی یک کار تمرکز کند.

۲. کتاب بخوانید

«خواندن ، ذهنم را از دنیای اندوهناک اطرافم دور می کرد و پلی به دنیای بیرون بود.»

جیسون رضائیان می‌گوید پس از ۴۹ روز انفرادی، توانست کتاب بخواند. آقای رضاییان می‌نویسد خواندن کتاب‌هایی در مورد دشواری‌های زندگی به او نشان داد که می‌تواند نجات پیدا کند.

او کتابی مانند «مجمع الجزایر گولاگ» نوشته آلکساندر سولژنیتسین را پیشنهاد می‌کند.

۳. ورزش کنید

«مهم نیست محل زندگی‌تان چقدر کوچک است. برای قدم زدن فضای کافی هست. اگر پله دارید مانند من تمام طبقه‌ها را روزی چند بار بالا پایین بروید.»

آقای رضائیان توضیح می‌دهد که حتی در سلول انفرادی ساعت‌ها راه می‌رفت.

۴. برای آینده برنامه‌ریزی کنید

«روزهای زیادی در زندان تصور می‌کردم این وضعیت هرگز به پایان نخواهد رسید. اما این نیز می‌گذرد.»

جیسون رضائیان پیشنهاد می‌کند برای روزهای پس از قرنطینه - مثلا این که چه کسانی را ببینیم و یا کجا برویم - برنامه‌ریزی کنیم.

۵.بخندید

جیسون رضائیان می‌نویسد: «چیزهای زیادی هست که می‌توانید هر روز به آنها بخندید. اگر من توانستم در انفرادی چیزهایی پیدا کنم که به آنها بخندم شما هم می‌توانید در سالن پذیرایی خود آنها را پیدا کنید.»

XS
SM
MD
LG