لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۵۹

نمایشگاهی از آثار هنر مدرن ژاپن در نیویورک نشان از شکنندگی ها و فاجعه ای در راه دارد


نمایشگاهی از آثار هنر مدرن ژاپن در نیویورک نشان از شکنندگی ها و فاجعه ای در راه دارد
نمایشگاهی از آثار هنر مدرن ژاپن در نیویورک نشان از شکنندگی ها و فاجعه ای در راه دارد

نمایشگاه هنری تازه ای در شهر نیویورک و در محل «انجمن ژاپن»، درست یک هفته پس از حوادث مصیبت بار زلزله، سونامی و صدمات زیانبار نیروگاه های اتمی فوکوشیما در ژاپن گشایش یافته است.

این نمایشگاه ماه ها پیش از وقوع حوادث مصیبت بار اخیر در ژاپن برنامه ریزی شده بود و آثار هنری عرضه شده در آن نیز به زمان پیش از این وقایع باز می گردد اما به نظر می رسد روح این تراژدی در نقاشی های عرضه شده در این نمایشگاه تازه حلول کرده است و همین مسئله صدها دیدارکننده را به تالارهای این نمایشگاه کشانده است که تا اواسط ماه ژوئن آینده ادامه خواهد یافت.

«انجمن ژاپن» برای این نمایشگاه عنوان «بای بای کیتی: برزخی به نام هنرمدرن ژاپن» را انتخاب کرده بود. کیوریتور این نمایشگاه می گوید نمایشگاه برای نشان دادن عشقی که ملت ژاپن به چیزهای جذاب، زیبا ودلفریب دارد ترتیب داده شده است.

نخستین تصویری که در نمایشگاه جلب توجه می کند «کوه های خاکستری» نام دارد و از بیانی جدی برخوردار است. این اثر که متعلق به «ماکوتو آیدا» است دورنمایی است از یک منظره طبیعی در سرزمین چین که وقتی از فاصله نزدیک تری به آن نگاه می کنید نشان دهنده توده انبوهی از کارمندان دفتری ژاپنی است که کنار هم نشسته و مشغول به کارهستند.

«جو ارل» مدیر گالری می گوید هرچند نه هنرمندان این نمایشگاه و نه ما که برگزار کننده آن هستیم انتظار وقوع این حوادث مرگبار و درد انگیز را در ژاپن نداشتیم اما دیدارکنندگان شباهت های عمده ای بین این آثار هنری و تصاویری که اخیرا از شهرک های درهم کوبیده شده شناور دراقیانوس در ژاپن درخبرها آمده می بینند:«این نمایشگاه نمایانگر نگاهی رشد کرده و شاید بتوان گفت نگاهی جهانی تر به مشکلاتی است که امروزبه صورت بلاهای ناگهانی چون زلزله، سونامی و مسائلی که نیروگاه های اتمی بوجود می آورند تجلی کرده است.»

«کنت برنارد» یکی از دیدارکنندگان از این نمایشگاه می گوید آثاری که در آن به نمایش گذاشته شده است بیشتر به صورتی ناخودآگاه با وقایع و حوادث اخیر در ژاپن ارتباط پیدا کرده اند:«چیزهایی رو که شما معمولا نمی بینین و فقط در یک اثر هنری شاهدش هستین امروز در زندگی واقعی همه جا حضورش رو حس می کنین. یعنی این حس بهتون دست میده که بعضی از حیرت آورترین آثار هنری درمقابل قدرت طبیعت کم میارن.»

نقاشی دیگری به نام «ورتکس» Vortex (گرداب) اثر «توموکو شی یو یاسو» نمایانگر طبیعت است. در این نقاشی عوامل طبیعی چون سنگ، درخت و جویبارحضوری برجسته دارند. اما همین «گرداب» شباهت غریبی به حرکت مدور امواج سونامی دارد که این روزها ازطریق فیلم های خبری شاهد آن بوده ایم.

«ارل» می گوید بیشتر آثار به نمایش گذاشته شده در این گالری نمایانگرشکنندگی ها و فاجعه ای درراه است. یکی دیگر از این نقاشی های بنام «تاریخ فراز و نشیب ها» اثر «مانابو ایکدا» این مسئله را به خوبی نشان می دهد:«درگوشه دست راست بالای این نقاشی ما اثرات دود جت های جنگی یا سلاح های موشکی کره شمالی را می بینیم. وقایعی که به دوران طولانی مدت زمانی که «ایکدا» به نقاشی این اثر مشغول بوده برمی گردد.»

درنقاشی های دیگر این نمایشگاه، نماهایی از نابودی از طریق انفجارهای اتمی در کنار مناظری از اعدام های دستجمعی قرار گرفته است. درجایی دیگر شیطانی زیرآجرهای سقف خانه درکمین است و در تابلویی دیگر مردم از روی طناب باریکی برفراز پرتگاهی با سختی درحال عبورهستند در حالی که زیر پای آن ها آبشاری از زباله و محصولات زائد درحال حرکت است. این نقاشی نمودارمیراثی است که از یک نسل به نسل دیگر خواهد رسید.

«ارل» می گوید اگرشما بخواهید این نقاشی را با حادثه وحشت انگیز راکتورهای اتمی ژاپن مقایسه کنید صاحب این نقاشی را آزرده خواهید ساخت چرا که او چند سال پیش از این وقایع این اثر راخلق کرده است!

حداقل یک دیدارکننده از نمایشگاه، مردی از اهالی شهر سن فرانسیسکو به این مسئله اشاره می کند:«این نقاشی نشان دهنده پوسیدگی و زوال شرایط محیط زیست است و انعکاس دهنده صدایی است که می گوید: تو مفهوم زنده بودن را درک کرده ای اما زمین زیرپاهایت رو به تباهی و نابودی است و همه آن چیزهایی که تو به آن وابسته ای درچند لحظه کوتاه ازبین رفتنی است.»

همین مسئله را منتقد روزنامه نیویورک تایمز به شکل دیگری بازگو کرده است:« اثرات اندیشه های اضطراب آمیزی که هنگام تماشای این نمایشگاه به مغز انسان هجوم می آورد با وجود واقعیت های فاجعه آمیززندگی امروز مردم ژاپن صد چندان می شود.»

XS
SM
MD
LG