لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۳۲

ژاپن واردات نفت از ایران را کاهش می دهد


کیمورا یاسوشی، مدیرعامل شرکت نفت و انرژی «جی ایکس نیپونِ» ژاپن، می گوید ژاپن طی سال ۲۰۱۳ (سال پیش روی میلادی)، میزان واردات نفت خود از ایران را به کمتر از ۱۶۰ هزار بشکه در روز کاهش خواهد داد تا خود را درگیر قوانین تحریم علیه ایران و نقض احتمالی این قوانین نکند.

یاسوشی که علاوه بر مدیریت شرکت جی ایکس نیپون، ریاست انجمن نفت ژاپن را نیز به عهده دارد، امروز چهارشنبه طی یک نشست خبری گفت که میزان واردات نفت از ایران بین ماه های ژانویه و اکتبر سال جاری میلادی ۴۰ درصد کمتر از همین فاصله زمانی در سال گذشته بوده و از روزی ۱۹۰ هزار بشکه در ماه ژانویه به روزی ۱۶۰ هزار بشکه در ماه اکتبر رسیده، که میزان آن از همین فاصله زمانی در سال ۲۰۱۱ کمتر بوده است.

رییس انجمن نفت ژاپن افزود که ادامه میزان واردات نفت از ایران با سقف ۱۶۰ هزار بشکه در روز حفظ خواهد شد و پالایشگاه های ژاپن در پی کاهش بیشتر این رقم خواهند بود. آقای یاسوشی تصریح نکرد که میزان کاهش واردات نفت از ایران چقدر خواهد شد، و گفت کم کردن واردات نفت ژاپن از ایران، به موازات توجه و پی گیری دقیق ژاپن در مورد به تحولات مربوط به فعالیت های هسته ای ایران و سیاست های آمریکا در قبال ایران خواهد بود.

شرکت نفت و انرژی جی ایکس نیپون ژاپن بزرگترین شرکت واردات و پالایش نفت در آن کشور است. هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه ایالات متحده ژاپن را مشمول تحریم معاملات بانکی با ایران نکرد، و این استثنا را برای دومین بار برای ژاپن قائل شد. دلیل این تصمیم وزارت خارجه آمریکا تلاش ژاپن برای کاستن از میزان واردات نفت از ایران عنوان شده است. ژاپن دومین خریدار نفت خام ایران در دنیاست.
XS
SM
MD
LG