لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ آذر ۱۴۰۱ ایران ۱۳:۳۴

خبرنگار ژاپنی: گروگان گیران اعضای جناح نظامی تبهکار ارتش افغانستان بودند


بنا به گفته یک خبرنگار ژاپنی که به مدت ۵ ماه در افغانستان به گروگان گرفته شده بود، سربازان « تبهکار » افغان وی را ربوده بودند و آن ها صرفاً وانمود کرده بودند که به گروه طالبان وابسته هستند.

کسوکه تسونئوکا، خبرنگار جنگی آزاد که ۴۱ سال دارد، پس از آزادی، روز دوشنبه پس از سفر به ژاپن، اطلاعات مربوط به اسارت خود را از طریق تارنمای اینترنتی « توئیتر » منتشر کرده است.

وی نوشته است افرادی که وی را به گروگان گرفته بودند، « طالبان » نبودند. وی آن ها را « یک جناح نظامی تبهکار » نیروهای افغان خوانده است.

بنا به گفته تسونئوکا، گروگان گیران « وانمود کرده بودند که اعضای گروه طالبان هستند و از دولت ژاپن باج خواهی کرده بودند ». اما یک مقام بلندپایه دولت ژاپن گفته است هیچ غرامتی برای آزادی این خبرنگار پرداخت نشده است.

تسونئوکا در یادداشت خود نوشته است طی دو ماه اول اسارت تصور می کرده که به طورقطع کشته خواهد شد. وی در عین حال خاطرنشان کرده است از نظر جسمی مورد آزار و اذیت قرار نگرفته است.

خبرگزاری « کیودو » به نقل از سفارت ژاپن در کابل گزارش داده است مشخص نیست که گروگان گیران به چه گروه و یا سازمانی وابسته بوده اند.

تسونئوکا از تلاش مقامات افغان برای کمک به آزادی وی طی آخر هفته گذشته قدردانی کرده است. اما وی تاکید کرده است دولت افغانستان نام فرمانده گروه مسئول ربودن وی که رابطه نزدیکی با دولت افغانستان داشته را افشا نکرده است.

وی گفته است دو مرد مسلح روز اول آوریل چشم های وی را بستند و او را به گروگان گرفتند. بنا به اظهارات این خبرنگار ژاپنی، وی در ابتدا در یک منزل مسکونی زندانی شده بود، اما بعداً به نقاط دیگری منتقل می شد.

تسونئوکا خبرنگار پیشین رادیو و تلویزیون ناکازاکی بود، اما بعدها در مقام یک خبرنگار آزاد، اخبار مناطق جنگ زده عراق، اتیوپی، گرجستان، افغانستان و چچن را تحت پوشش قرار می داد.

XS
SM
MD
LG