لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۰۰

واکنش وزیر کار ژاپن به درخواست زنان؛ پوشیدن کفش پاشنه‌بلند در محل کار مناسب و ضروری است


«تاکومی نموتو» وزیر کار و بهداشت ژاپن در واکنش به کارزاری که زنان ژاپنی در اعتراض به پوشیدن اجباری کفش پاشنه بلند در محیط کار راه انداخته اند گفت، کفش پاشنه بلند در اداره از لحاظ حرفه ای ضروری و مناسب است.

آقای نموتو گفت: «پوشیدن کفش پاشنه بلند از لحاظ اجتماعی پذیرفته شده است و این که آیا درخواست اداره ها از زنان برای پوشیدن کفش پاشنه بلند «سوء استفاده از قدرت» محسوب می شود یا خیر، به درک اجتماعی از آنچه ضروری و مناسب است بستگی دارد.»

این سخنان وزیر کار و بهداشت ژاپن در واکنش به طوماری است که هزاران زن ژاپنی در اعتراض به این که زنان باید در محیط کار کفش پاشنه بلند بپوشند، به مقامات این کشور ارائه دادند.

آنها با هشتگ «کو تو» (KuToo#)، که با دو واژه کفش و درد به زبان ژاپنی بازی می کند و کنایه ای نیز به جنبش «می تو» است، در فضای مجازی خبرساز شدند.

پیشتر نیز یکی از مقامات بخش «برابری شغلی» همین وزارتخانه گفته بود برنامه ای برای تغییر قانونی که دست کارفرما را در انتخاب نوع پوشش کارمندانش باز گذاشته ندارند. این مقام همچنین تأکید کرد که قوانین مشابه برای مردان نیز وجود دارد و آنها در اداره باید کراوات بزنند یا کفش چرمی بپوشند.

در حال حاضر قانونی در ژاپن وجود ندارد که شرکت ها را در تعیین نوع پوشش در محیط کار محدود کند.

ژاپن از لحاظ برابری جنسیتی پایین‌ترین رتبه را در میان کشورهای عضو گروه هفت دارد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG