لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۵۸

اقتصاد ژاپن رسما وارد دوره «کسادی» شده است


بخش انگلیسی صدای آمریکا - اقتصاد ژاپن برای نخستین بار از سال ۲۰۱۵ وارد دوره «کسادی»، یا دوره موقت افت اقتصادی، شد. این امر نتیجه توقف چرخ فعالیت‌های اقتصادی در ژاپن و دیگر کشورها است.

بنا بر آمار منتشر شده از سوی دفتر کابینه ژاپن تولید ناخالص داخلی آن کشور در سه ماهه نخست سال ۲۰۲۰ حدود ۳.۴ درصد کوچک شده است. این شاخص در آخرین سه ماهه سال ۲۰۱۹ هم شاهد وضعیت انقباضی بود. دو فصل انقباض اقتصادی پیاپی ژاپن را در یک وضعیت عملا کسادی قرار داده است.

شیوع «کووید۱۹» سومین اقتصاد بزرگ جهان را، که پیشتر با پیامدهای افزایش مالیات خرید و یک توفان دریایی مهیب دست به گریبان بود، در وضعیتی چالش برانگیز گذاشت.

ژاپن با حدود ۱۶ هزار مورد ابتلا به ویروس کرونا و حدود ۷۰۰ مرگ ناشی از آن در مقایسه با دیگر کشورهای جهان کمتر آسیب دیده است. اما شینزو آبه، نخست وزیر ژاپن، از ترس شیوع خارج از کنترل این بیماری، ماه گذشته در توکیو و شش نقطه دیگر وضعیت اضطراری اعلام کرد و برای مدت کوتاهی آن را به تمام ژاپن تعمیم داد.

دولت ژاپن از به خدمت گرفتن یک محرک اقتصادی ۹۹۰ میلیارد دلاری برای مقابله با روند نزولی ناشی از این بیماری همه‌گیر خبر داده که شامل ۵۵ میلیارد دلار پرداخت مستقیم به خانوارها و صاحبان کسب‌و‌کارهای کوچک است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG