لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۴۱

جمع آوری صدها نسخه خاطرات ان فرانک از کتابخانه های ژاپن


مقامات ژاپنی به دنبال افرادی هستند که حدود ۳۰۰ نسخه از کتاب «ان فرانک» و کتاب های دیگری که درباره او نوشته شده را جمع آوری کرده اند. خاطرات ان فرانک، دختر جوان یهودی در جریان جنگ دوم جهانی، یکی از شناخته شده ترین مشاهدات شخصی از واقعه هالوکاست به شمار می رود.

خبر جمع شدن این کتاب ها از ۳۱ کتابخانه عمومی توکیو، پژوهشگران یهودی را در بهت فرو برده است.

خاخام آبراهام کوپر، از مدیران مرکز سایمون ویزنتال در لس آنجلس گفت: «می دانیم که دست کم صدها نسخه از کتاب خاطرات ان فرانک و کتاب های مرتبط با آن، ناپدید، معدوم و یا پاره شده اند.

کتاب «خاطرات یک دختر جوان» در زمان جنگ دوم جهانی و توسط ان فرانک، دختر نوجوان یهودی نوشته شد که همراه با خانواده اش در زیر شیروانی یک ساختمان در آمستردام مخفی شده بود. آمستردام آن زمان تحت اشغال آلمان نازی بود.

خانواده فرانک سپس لو می روند و به اردوگاه کار اجباری فرستاده می شوند. ان فرانک در سال ۱۹۴۵ در اردوگاه برگن-بلسن، بر اثر ابتلا به تیفوس جان باخت. پدرش اوتو تنها عضو درجه یک خانواده او بود که از جنگ جان سالم به در برد. هم او بود که خاطرات ان را در سال ۱۹۴۷ چاپ کرد. این کتاب میلیون ها نسخه فروش کرد و تبدیل به یکی از نمادهای هالوکاست شد.

مرکز ویزنتال با صدور بیانیه ای نگرانی خود را درباره نابودسازی کتاب فوق در کتابخانه های توکیو اعلام کرده است.

خاخام کوپر گفت: «به طور حتم ما درباره یک یا دو اتفاق سهوی حرف نمی زنیم بلکه درباره نوعی تلاش سازمان یافته در یک گستره جغرافیایی خاص سخن می گوییم.»

آقای کوپر مرتب به ژاپن سفر می کند و پس از انتشار خبر نابودسازی کتاب ها با دولت ژاپن تماس گرفته تا نگرانی سازمان متبوعش را ابلاغ کند.

کوپر گفت کمپین جمع آوری کتاب ان فرانک پیشتر در ماه فوریه آغاز شد زمانی که کتابدارهای توکیو متوجه شدند نسخه های کتاب یک به یک به بلایی دچار می شوند.

کابینه ژاپن رویکرد فوق را محکوم کرده است.

رتم کونر، استاد تاریخ و فرهنگ ژاپن در دانشگاه حیفا در اسرائیل گفت کتاب «خاطرات یک دختر جوان» از ۱۹۵۲ یکی از کتاب های پرفروش در ژاپن بوده است.

او می گوید: «محبوبیت کتاب در طی سال های گذشته در ژاپن کاهش نیافت و احتمالا تاکنون بیش از پنج میلیون نسخه از آن به فروش رسیده و یکی از محبوب ترین کتاب های جوانان در ژاپن در زمان پس از جنگ است.»

آسیب رسانی و معدوم کردن کتاب ها همزمان شده است با افزایش تنش ها درباره قساوت ژاپنی ها در جنگ دوم جهانی و انتقادات چینی ها و کره جنوبی علیه ژاپن در این زمینه. چین و کره جنوبی از ژاپن خواسته اند که به خاطر اقداماتش در آن زمان معذرت خواهی کند.

شینزو آبه، نخست وزیر ژاپن اخیرا از مقبره یاسوکونی که محل دفن ۱۴ جنایتکار جنگی است بازدید کرد. پکن و سئول فورا این اقدام را محکوم کردند.
XS
SM
MD
LG