لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۰۴

بازسازی مناطق تخريب شده در سونامی ژاپن


بازسازی مناطق تخريب شده در سونامی ژاپن
بازسازی مناطق تخريب شده در سونامی ژاپن

سونامی مهيبی که در ماه مارس گذشته (۵ ماه پيش)، سواحل شمال ژاپن را در هم کوبيد تقريبا همه چيز را در مسير خود نابود کرد و در حالی که ترديد به امکان بازسازی شهرها و روستاهای سونامی زده وجود دارد نشانه هايی از زندگی در آن ها ديده می شود.

پس از ۵ ماه که از وقوع سونامی شمال ژاپن می گذرد ماشين های حفاری و کاميون ها آوار ناشی از سونامی را از شهر ريکوزن تاکاتا در کناره اقيانوس آرام بيرون می برند. شهری که از نقشه ژاپن محو شد. بيش از دو هزار نفر از ۲۳ هزار نفر جمعيت آن در سونامی جان دادند. تمامی ساختمان ها با خاک يکسان شد و باقی ساکنان شهر به نواحی ديگر منتقل شدند. با تعمير ايستگاه برق شهر و پاکسازی آن از هزاران تن فلز و چوب و سيمان، برخی از ساکنان به شهر باز می گردند.

يکی از ساکنان شهر که شاهد نابودی زادگاه خود بود می گويد: «ما مشغول پاکسازی آوار و خرابی در شهر هستيم. کوه هايی از آوار و زباله. تنها کاری که می کنيم پاکسازی است.»

در برخی از نواحی شمال ژاپن آب تا بيش از ۹ کيلومتری ساحل پيش رفت و مراکز صنعتی به دل اقيانوس فرو رفت؛ ولی ساکنان اين شهرها تلاش می کنند دوباره آن را ساختمان به ساختمان و خيابان به خيابان بسازند.

برخی از ماهيگيرانی که کشتی های ماهيگيريشان در سونامی صدمه ديده پس از تعمير بار ديگر راهی ماهيگيری شده اند.

يک ماهيگير ژاپنی می گويد: «خوشحالم که دوباره به ماهيگيری می روم. ولی بعد از اين که ماهی گرفتم تسهيلاتی مثل يخچال در اين ساحل وجود ندارد و ما بايد به هوکايدو برويم.»

سال ها طول خواهد کشيد که اين روستاهای ماهيگيری دوردست شمال ژاپن باز سازی شوند اما ساکنان آن اميدوارند اقيانوسی که چنين نابودی را به روستاها آورد خود سبب بازسازی آن شود.

XS
SM
MD
LG