لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ مهر ۱۴۰۱ ایران ۰۵:۵۴

وزيران راه و ترابری ۱۸ کشور آسيا و حوزه اقيانوسيه در توکيو گردآمدند تا به مبارزه جهانی عليه تروريسم هوايی بپيوندند


وزيران راه و ترابری ۱۸ کشور آسيا و حوزه اقيانوسيه در توکيو گردآمدند تا به مبارزه جهانی عليه تروريسم هوايی بپيوندند

وزيران راه و ترابری ۱۸ کشور آسيا و حوزه اقيانوسيه در توکيو پايتخت ژاپن گردآمدند تا به مبارزه جهانی عليه تروريسم هوايی بپيوندند. پس از نشستهای اروپا و آمريکا اين سومين نشست جهانی پيرامون تامين امنيت خطوط مسافربری هوايی ست.

وزير راه و ترابری ژاپن پيش از آغاز نشست گفت «وزيران راه و ترابری آسيا اقيانوسيه بر سر يافتن راههای تأمين امنيت هوايی به بحث و گفتگو خواهند پرداخت.» وی افزود: «ادامه حملات تروريستی به هواپيماهای مسافربری به ما هشدار می دهد هواپيماهای مسافری هنوز يک هدف عمده تروريسم هستند. از ديگرسو همکاری جامعه جهانی برای تدوين قوانين تازه ای عليه تروريسم ضروريست.»

تازه ترين سوءقصد نافرجام هوايی در تاريخ ۲۵ دسامبر گذشته و هنگامی رخ داد که يک جوان ۲۳ ساله نيجريايی به نام «عمر فاروق عبدالمطلب» قصد داشت هواپيمای مسافربری شرکت آمريکايی نورت وست را در مسير آمستردام به ديترويت منفجر کند که با اقدام به موقع مسافران هواپيما تلاش او نافرجام ماند. اما شبکه القاعده عربی طی بيانيه ای مسئوليت برنامه ريزی چنين حمله ای را برعهده گرفت.

وزير امنيت داخلی آمريکا که در نشست توکيو شرکت کرده بود با اشاره به اين سوءقصد گفت: «مسافران اين هواپيمای مسافربری آمريکايی را شهروندان ۱۸ کشور از جمله کانادا، ژاپن، هند، پاکستان و چين شامل می شدند.»

کشورهای اروپايی و ايالات متحده آمريکا نيز در ماه ژانويه گذشته چنين کنفرانسی را در اسپانيا برگزار کرده بودند تا به راهکاری مشترک پيرامون پيشگيری از حملات تروريستی عليه هواپيماهای مسافربری دست يابند.

همچنين کشورهای قاره آمريکا شامل کانادا، آمريکا و کليه کشورهای آمريکای لاتين ماه گذشته در پايتخت مکزيک نشستی با هدف مشابه را برگزار کردند.

نمايندگان شرکت کننده در هر سه نشست توافق کردند برای مبارزه با تروريسم هوايی به مبادله اطلاعات بپردازند.

XS
SM
MD
LG