لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۶:۴۵

ربات ها سطح تشعشات هسته ای را در داخل رآکتورهای فوکوشيما اندازه گيری کردند


ربات ها سطح تشعشات هسته ای را در داخل رآکتورهای فوکوشيما اندازه گيری کردند
ربات ها سطح تشعشات هسته ای را در داخل رآکتورهای فوکوشيما اندازه گيری کردند

مسئولين نيروگاه برق هسته ای فوکوشيما گفتند با استفاده از ربات ها توانستند برای نخستين بار پس از آسيب ديدن راکتورهای اين نيروگاه سطح تشعشات هسته ای را اندازه گيری کنند.

مسئولين نيروگاه فوکوشيما روز دوشنبه اعلام کردند اندازه گيری سطح تشعشعات هسته ای در راکتورهای ۱ و ۳ نشان داد که کارکنان نيروگاه می توانند در دوره های زمانی کوتاه وارد محل راکتورها شوند. اين اندازه گيری به شرکت تپکو، صاحب اين نيروگاه، امکان می دهد تمامی ۶ راکتور نيروگاه را در ايمنی کامل، متوقف کنند. برنامه ای که مسئولين اين شرکت قول دادند ظرف ۶ تا ۹ ماه آينده با موفقيت به انجام رسد. رييس شرکت تپکو روز دوشنبه، برای ادای توضيحات در مجلس اعلای ژاپن حاضر شد.

ماساتاکا شيمی زو، رييس تپکو، در اين جلسه گفت: «من بار ديگر از ساکنان منطقه نيروگاه و مردم، برای مشکلاتی که به علت حادثه فوکوشيما تحمل کرده اند، پوزش می خواهم.»

يوکيو ادانو، دبير و سخنگوی دولت ژاپن، نيز اعلام کرد بر اين باور است که برنامه شرکت تپکو عملی خواهد شد، اما نسبت به پيچيدگی های اين برنامه هشدار داده و گفت: «به نظر من، برنامه تپکو کاملاً عملی خواهد بود. اما پس لرزه ها مکرراً، حتی در همين لحظه که ما صحبت می کنيم، ادامه داشته اند و متاسفانه مواردی هم بودند که شرايط به علت فقدان اقدامات لازم، بدتر شدند.»

گام نخست در برنامه تپکو که سه ماه زمان خواهد برد، کاهش نشت راديواکتيو و خالی کردن آب آلوده به راديواکتيو از داخل و خارج ساختمانی است که راکتورها در آن قرار دارند. تپکو می گويد، سه تا ۶ ماه ديگر زمان لازم خواهد بود که، سطح تشعشعات کنترل شود و به وضعيتی برسد که اصطلاحاً توقف سرد راکتورها خوانده می شود.

اندازه گيری سطح انتشار راديو اکتيو در داخل ساختمان هايی که راکتورها در آن ها قرار دارند، برای اولين بار پس از انفجارهای هيدروژنی ناشی از زلزله و سونامی يازدهم ماه مارس سال جاری، صورت گرفته است.

XS
SM
MD
LG