لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۷:۲۴

دو نفر در اثر زمين لرزه شامگاه پنجشنبه ژاپن جان خود را از دست دادند


دو نفر در اثر زمين لرزه شامگاه پنجشنبه ژاپن جان خود را از دست دادند
دو نفر در اثر زمين لرزه شامگاه پنجشنبه ژاپن جان خود را از دست دادند

زمين لرزه نيرومندی به شدت ۷ و ۱ دهم ريشتر شامگاه پنجشنبه ساحل شمال شرقی ژاپن را تکان داد و موجب هشدار برای سونامی جديدی شد، اما مقامات ژاپن يک ساعت بعد هشدار سونامی را لغو کردند. دستکم دو نفر در اثر اين زلزله کشته و ۱۰۰ نفر زخمی شدند.

در همين حال عمليات کمک رسانی به قربانيان زلزله ويرانگر ۹ ريشتری ۱۱ مارس ژاپن همچنان ادامه دارد. صدها مامور پليس با پوشش ضدگلوله جستجويی گسترده را برای يافتن بقايای اجساد قربانيان نيروگاه آسيب ديده فوکوشيما دييچی شروع کرده اند. حدود دويست و پنجاه مامور پليس برای نخستين بار روز پنجشنبه گرد آمدند تا کوشش برای يافتن بقايای اجساد قربانيان را از زير آوار، آغاز کنند. مقامهای ژاپن هنوز بيش از دو هزار تنی را که در محدوده زلزله زده پيرامون نيروگاه زندگی می کردند نيافته اند. تاکنون و به دنبال گذشت چهار هفته از زمين لرزه و سونامی سهمگين ژاپن جستجو در محدوده بيست کيلومتری نيروگاه تا کنون متوقف بوده و علت آن ادامه آسيبهای ناشی از تشعشعات راديواکتيو، عنوان شده بود.

از آنچا که باقی ماندن اجساد در ناحيه ويران شده اطراف نيروگاه تهديدی برای سلامتی مردم تلقی می شود و علت آن نيز فاسد شدن و تجزيه بقايای جسدهاست کوشش برای يافتن بازمانده اجساد تسريع شده تا اين تهديد جدی از ميان برداشته شود. روز پنجشنبه پليس ملی ژاپن اعلام کرد که دست کم ۱۲ هزار و ۶۰۰ جسد در سراسر آن کشور پيدا شده و حدود ۱۵ هزار تن ديگر همچنان مفقود، اعلام شده اند.

از سوی ديگر شرکت برق تيپکو می گويد بنظر نميرسد زمين لرزه پنجشنبه شب مشکل تازه ای در تأسيسات اتمی کشور ايجاد کرده باشد. تزريق نيتروژن به مجرايی در يکی از رآکتورهای آسيب ديده نيروگاه فوکوشيمای ژاپن، از نگرانی ها درباره وقوع انفجار احتمالی بر اثر افزايش ميزان گاز هيدروژن کاسته است. کارشناسان ژاپنی اعلام کردند عمليات موفقيت آميز تزريق هيدروژن احتمالاً ۴ تا ۵ روز طول خواهد کشيد و ممکن است عمليات مشابهی برای محفظه های کنترل دو رآکتور ديگر نيروگاه، انجام شود. کارکنان نيروگاه همچنين در حال تخليه آب های آلوده نيروگاه هستند تا فضا برای نگهداری آبهای آلوده به مواد راديواکتيو غليظ کف رآکتورهای آسيب ديده، فراهم شود.

XS
SM
MD
LG