لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۳:۰۷

نخست وزير ژاپن به دليلِ عدم توفيق در مذاکرات مربوط به پايگاه آمريکا در اوکيناوا استعفاء داد


يوکيو هاتوياما نخست وزير ژاپن گفت به دليل عدم توفيق در انجام وعدۀ انتخاباتی خود مبنی بر خارج کردن پايگاه آمريکا از جزيرۀ اوکيناوا از مقام خود، استعفاء کرده است.

آقای هاتوياما ۹ ماه پيش در يک پيروزیِ چشمگيرِ انتخاباتیِ حزب دموکراتيک ژاپن که در ۵۰ سال گذشته بی سابقه بود، به قدرت رسيد. اما رسوايی های مالی حزب دموکراتيک و نيز ترديدهای مربوط به مهارت وی در رهبریِ کشور، تعداد پشتيبانان يوکيو هاتوياما را در آخرين نظر سنجی ها به ۱۷ درصد تنزل داد.

در همين حال نیروی دریایی آمریکا از رسانه های ژاپن دعوت کرد مانور توپخانۀ دریایی آمریکا در شمال جزیره هوکِیدو را از نزدیک مشاهده کنند.

رسانه های ژاپنی می گویند آمریکا تلاش دارد از فشار حضور نظامی خود در جزیرۀ اوکیناوا بکاهد. نیروی دریایی آمریکا که در گذشته در اوکیناوا مستقر بود از ۷۰ عضو سازمان های غیر دولتی، خبرنگاران و اعضای سازمان های دیده بان برای مشاهدۀ این مانور دعوت بعمل آورده است.

یکی دیگر از اهداف مانورِ جزیره هو کِیدو اطمینان بخشیدن به ساکنان این منطقه از امنیت نسبی آموزش های نظامی نیروی دریایی آمریکا ست. مسالۀ پایگاه های آمریکا یکی از مشکلات جانبی یوکیو هاتومایا نخست وزیر مستعفی ژاپن بود.

XS
SM
MD
LG