لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۷:۴۵

يک شهر ژاپن اين ماه را ماه پاکسازی از مواد راديو اکتيو اعلام کرد


يک شهر ژاپن اين ماه را ماه پاکسازی از مواد راديو اکتيو اعلام کرد
يک شهر ژاپن اين ماه را ماه پاکسازی از مواد راديو اکتيو اعلام کرد

يک شهر در فوکوشيمای ژاپن اين ماه را ماه پاکسازی از مواد راديو اکتيو اعلام کرده است. مينامی سوما يکی از شهر هايی است که در ماه مارس بدليل از کار افتادن نيروگاه اتمی فوکوشيما داييچی که ناشی از زلزله و سونامی بود در معرض آلودگی راديو اکتيو، قرار گرفت.

ساکنان شهر مينامی سوما در شمال ژاپن به پاکسازی مدارس و ساير مناطق عمومی شهر از مواد راديو اکتيو مشغولند به اين اميد که ميزان تشعشعات راديو اکتيو را کاهش دهند.

در حالی که پرتوهای راديواکتيو نيروگاه اتمی فوکوشيما داييچی که در اثر زلزله و سونامی در ماه مارس گذشته صدمه ديد به ميزان قابل توجهی کاهش يافته است اما ذرات راديواکتيو جذب شده در خاک و غبار، هنوز هم تشعشعاتی را ايجاد می کند که از ميزانی که دولت ژاپن برای ايمنی انسان تعيين کرده، فراتر می رود.

زلزله و سونامی در شمال ژاپن موجب از کار افتادن سيستم خنک کننده راکتورهای نيروگاه و در نتيجه نشت مواد راديو اکتيو به محيط اطراف شد و حدود صد هزار نفر مجبور به تخليه شهر و روستاهای خود شددند.

از آن جا که دولت مرکزی تاکنون نتوانسته است اين مناطق را پاکسازی کند دولت محلی بر آن شده که خود عمليات را بر عهده گيرد تا ميزان تشعشعات را به نصف مقدار فعلی برساند.

عمليات پاکسازی شهر مينامی سوما از مواد راديو اکتيو بيش از دوازده ميليون دلار هزينه خواهد داشت ولی برای ساکنان شهر که مشاغل خود را به دليل سونامی و زلزله از دست دادند، کار ايجاد می کند.

در عمليات پاکسازی نه تنها مواد شيميايی ويژه ای برای خنثی کردن آلودگی راديواکتيو استفاده می شود بلکه کارکنان حفره ای به عمق بيش از دو متر را ايجاد می کنند و اطراف آن را با ماده ای که غيرقابل نفوذ است می پوشانند. سپس لايه رويی زمين که به راديو اکتيو آلوده است در آن ريخته شده و زير دو متر خاک آلوده نشده، دفن می شود. انتظار می رود اين شيوه به ميزان زيادی از تشعشعات راديو اکتيو بکاهد.

XS
SM
MD
LG