لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۵۳

مقامات ژاپن: مهار کامل آتش در نيروگاه فوکوشيما تا ۹ ماه آينده عملی خواهد شد


مقامات ژاپن: مهار کامل آتش در نيروگاه فوکوشيما تا ۹ ماه آينده عملی خواهد شد
مقامات ژاپن: مهار کامل آتش در نيروگاه فوکوشيما تا ۹ ماه آينده عملی خواهد شد

گزارش ها از ژاپن حاکی است وجود تشعشعات راديواکتيو در اطراف نيروگاه اتمی آسيب ديده فوکوشيما دای ايجی باعث شده تا مقام ها تعداد بيشتری از ساکنان شهرهای اطراف نيروگاه را از منطقه خارج کنند. گفته می شود مهار کامل آتش در نيروگاه، حداکثر تا ۹ ماه آينده عملی خواهد شد.

بيش از دو ماه است که نيروگاه اتمی فوکوشيما دای ايجی در پی وقوع زلزله و سونامی در ژاپن آسيب ديده است. مقام های ژاپنی ابراز اميدواری می کنند حداکثر ظرف نه ماه، نشت مواد راديواکتيو از نيروگاه متوقف خواهد شد.

نائوتو کان، نخست وزير ژاپن، می گويد دولتش مسئولت بحران اتمی آن کشور را می پذيرد: «بايد به ملت ژاپن بگويم که دولت خود را در خصوص آسيبی که در پی حادثه اتمی وارد شده کاملأ مسئول می داند.»

روز سه شنبه ساکائی موتو، معاون شرکت برق توکيو، گفت تلاش ها برای مهار آتش بر اساس برنامه تجديد نظر شده ادامه خواهد يافت.

ساکائی موتو گفت ضمن رفع خسارات، نيروگاه در برابر خطر سونامی مقاوم خواهد شد و وضعيت کارگران تاسيسات نيز بهتر می شود. وی افزود تلاش ها برای مهار آتش در تاسيسات فوکوشيما دای ايچی طی شش تا ۹ ماه آينده است.

تحقيقات جديد نشان می دهد پس از وقوع زلزله ميله های سوخت در واحد يک نيروگاه کاملا ذوب شده و به مجاری کنترل فشار ريخته و به سيستم خنک کننده آسيب رسانده است. کارشناسان معتقدند وضعيت در واحد دو و سه نيروگاه هم مشابه است.

شرکت برق توکيو با استفاده از آب، مجاری کنترل فشار را خنک نگهداشته ولی کارشناسان می گويند احتمالا از سوراخ هايی که در مجاری کنترل فشار ايجاد شده آب های آلوده به مواد راديو اکتيو به بيرون نشت کرده است.

اما مقام های ژاپنی نسبت به عملی شدن برنامه شرکت برق توکيو اميدوارند:

بنری کی يی دا، وزير اقتصاد و بارزگانی ژاپن، می گويد: «اگر راهی که شرکت برق توکيو پيشنهاد داده قابل اجرا باشد، دمای راکتور اتمی پائين خواهد آمد و امکان مهار کردن نشت مواد رايواکتيو و حفظ سطح تشعشعات امکان پذير خواهد شد.»

هنوز سطح آلودگی راديواکتيو در منطقه بالاست. اين امر باعث شده است که دولت در ماه آوريل تعداد بيشتری از ساکنان شهرهای اطراف را از منطقه خارج کند.

انتظار می رود تا پايان ماه مه تعداد بيشتری از ساکنان منطقه، خانه های خود را ترک کنند.

XS
SM
MD
LG