لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۹ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۴:۴۵

رديابی مواد راديواکتيو در چند محموله ارسالی از ژاپن به اروپا


رديابی مواد راديواکتيو در چند محموله ارسالی از ژاپن به اروپا
رديابی مواد راديواکتيو در چند محموله ارسالی از ژاپن به اروپا

مسئولان بهداشت در هلند می گويند در ۱۹ کانتينر که از ژاپن به اروپا ارسال شده اند مواد راديوآکتيو رديابی شده و در ۵ عدد از آنها مقدار مواد راديو اکتيو بيش از حد مجاز بوده است. قرار است اين ۵ کانتينر پس از پاکسازی و پايين رفتن مقدار مواد راديواکتيو به زير حد مجاز، ترخيص شوند. اطلاعيه مقام ها در مورد محتوای کانتينرها و مقصد نهايی آنها توضيحی نداده است.

در همين حال نخست وزیر ژاپن می گوید تا وقتی بحران هسته ای ناشی از زمین لرزه و سونامی در آن کشور حل نشده است از دریافت بخشی از حقوق و مزایای خود صرفنظر خواهد کرد. نائوتو کان روز سه شنبه در توکیو گفت به عنوان ريیس دولت که مسئولیت عمده ای در فاجعه اخیر هسته ای در ژاپن را بر دوش می کشد خود را از دریافت وجهی معادل با ۲۰ هزار دلار در ماه، محروم خواهد کرد. اما آقای کان تاکید کرد تعهد دولت در زمینه سیاست انرژی دایر بر تامین نیمی از نیازهای انرژی ژاپن از طریق احداث نیروگاه های اتمی تا سال ۲۰۳۰ میلادی، بر قوت خود باقی است.

در حال حاضر ۳۰ درصد از انرژی مورد نیاز ژاپن را نیروگاه های اتمی آن کشور، تامین می کنند.

روز سه شنبه همچنین به نزدیک به ۱۰۰ تن از ساکنان مناطق ممنوعه اطراف نیروگاه فوکوشیما برای نخستین بار اجازه تردد به خانه هایشان برای جمع آوری وسایل شخصی و ضروری، داده شد.

XS
SM
MD
LG