لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۰۱

فلوری: احتمالاً دوران سخت بحران هسته ای ژاپن را پشت سر گذاشته ايم


فلوری: احتمالاً دوران سخت بحران هسته ای ژاپن را پشت سر گذاشته ايم
فلوری: احتمالاً دوران سخت بحران هسته ای ژاپن را پشت سر گذاشته ايم

يک مقام ارشد آژانس بين المللی انرژی اتمی گفت به نظر می رسد دوران سخت بحران هسته ای ژاپن را پشت سر گذاشته باشيم.

دنيس فلوری، معاون آژانس بين المللی انرژی اتمی، گفت انتظار دارد در صورتيکه همه چيز طبق برنامه ريزی پيش رود، مقدار کل راديواکتيو منتشر شده از راکتورهای نيروگاه آسيب ديده فوکوشيما، از سطح فعلی، تنها مقدار کمی افزايش يابد. او تاکيد کرد که اين پيش بينی بر اساس بررسی از شرايط اين نيروگاه می باشد.

معاون آژانس اتمی سازمان ملل گفت: «کلاً شرايط در نيروگاه برق هسته ای فوکوشيما بسيار جدی است اما از برخی جهات علائم اوليه خاتمه بحران، مثل راه اندازی مجدد برق نيروگاه و نصب مبادله گرهای حرارتی، مشاهده می شود.»

در نقشه راه مراحل توقف سرد راکتورها که اخيراً از سوی مسئولين نيروگاه منتشر شد، تپکو، شرکت برق توکيو، پيش بينی کرد که تا ۹ ماه آينده تمامی اين مراحل با موفقيت طی شود. با اين حال مقام های دولتی می دانند که برخی مشکلات ممکن است جدول زمان بندی اين نقشه را با کندی مواجه کند. دنيس فلوری متذکر شد که آژانس بين المللی انرژی اتمی برای کمک به انجام مراحل نقشه راه، در نقش يک مشاور با مقامات ژاپنی همکاری خواهد داشت.

معاون آژانس اتمی سازمان ملل می گويد: «لازم است برای يک دوره طولانی، راکتورها خنک شوند. اين کار در عرض چند هفته انجام نخواهد شد. خنک کردن راکتورها واقعاً به ماه ها وقت نياز خواهد داشت. اگر به نقشه راه با دقت نگاه کنيد، متوجه خواهيد شد که يکی از اقدام های لازم برای خنک شدن دائمی راکتورها، نصب مبادله گرهای حرارتی است و اين خود يک کار دراز مدت خواهد بود.»

دنيس فلوری افزود که مراحل نقشه راه برای کاهش و نهايتاً توقف کامل تشعشعات اتمی است. او تاکيد کرد در صورتی که برنامه ريزی در ماه های آينده با موفقيت انجام شود، سطح انتشار مواد راديواکتيو رو به کاهش خواهد گذاشت.

XS
SM
MD
LG