لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۷ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۲۱

ژاپن آب آلوده به مواد راديو اکتيو را به داخل اقيانوس تخليه می کند


ژاپن آب آلوده به مواد راديو اکتيو را به داخل اقيانوس تخليه می کند
ژاپن آب آلوده به مواد راديو اکتيو را به داخل اقيانوس تخليه می کند

رييس کابينه ژاپن در يک کنفرانس مطبوعاتی در روز دوشنبه تأييد کرد که آن کشور طرحی را در نظر دارد که براساس آن ۱۰۰۰۰ تن آب آلوده به مواد راديو آکتيو را به داخل اقيانوس تخليه خواهد کرد. وی اين اقدام را «اجتناب ناپذير» توصيف کرد چون اين آب کمتر از آبی که به داخل مخاذن ذخيره از رآکتور شماره دو فوکوشيما تخليه ميشود، به مواد راديو آکتيو، آلوده است.

ژاپن روز يکشنبه هشدار داد که ممکن است ماه ها طول بکشد تا نشت تششعات اتمی نيروگاه اتمی برق در شمال توکيو را که در اثر زمين لرزه و سونامی اخير از کار افتاده است، متوقف سازد. مقام های ايمنی هسته ای ژاپن روز شنبه اعلام کرده بودند که تلاش برای مسدود کردن شکاف در ديواره بتونی محفظه يکی از راکتورهای نيرو گاه اتمی فوکوشيما داييچی با شکست روبرو شده است.

هشدار از سوی برخی از مقامات بلندپايه ژاپن زمانی صورت ميگيرد که روز شنبه کارگران نيروگاه فوکوشيما سوراخی به عمق ۲۰ سانتيمتر در بخش سيمانی و حفاظتی نيروگاه اتمی برق، کشف کردند که گمان می رود باعث نشت تششعات اتمی به داخل اقيانوس ميشود. کارگران با ريختن سيمان در سوراخ احداث شده نتوانستند از نشت تششعات اتمی جلوگيری کنند.

کارگران سپس روز يکشنبه بعدازظهر تلاش کردند که با ريختن مايع پلاستيکی پليمر بداخل سوراخ، جلوی نشت تششعات اتمی را گرفته و يا دستکم مقدار آنرا کاهش دهند. کارشناسان ميگويند که مايع پلاستيکی پليمر پس از تزريق قادر است که حجم خود را تا پنجاه برابر افزايش دهد. اما چند ساعت پس از ترزيقT سخنگوی شرکت برق توکيو گفت که از ميزان تششعات اتمی کاسته نشده است.

XS
SM
MD
LG