لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۵۸

تشعشات بسيار زياد اتمی در آب های اقيانوس در نزديکی فوکوشيما


تشعشات بسيار زياد اتمی در آب های اقيانوس در نزديکی فوکوشيما
تشعشات بسيار زياد اتمی در آب های اقيانوس در نزديکی فوکوشيما

آژانس ايمنی اتمی ژاپن هشدار داد در آب های اقيانوس در حوالی تأسيسات اتمی فوکوشيما مقدار تشعشات اتمی به ۳۰۰۰ برابر ميزان قابل قبول، رسيده است.

نخست وزير ژاپن هشدار داد که وضعيت نيروگاه آسيب ديده فوکوشيما بر اثر زلزله و سونامی پس از آن «غيرقابل پيش بينی» باقی می مانده است. علاوه بر تشعشات در آب های اقيانوس همچنين در حال حاضر در اين نيروگاه رگه هايی از پلوتونيوم در خاک يافت شده است.

نائوتو کان، نخست وزير ژاپن، برای پاسخ به پرسش های مربوط به بحران راکتورهای آسيب ديده فوکوشيما در جلسه ای در روز سه شنبه حضور يافت. او گفت دولت وی توجه کامل خود را به مشکل نشت اشعه راديو اکتيو و توقف آن معطوف کرده است. بيش از دو هفته پيش زلزله ۹ ريشتری و سونامی پس از آن در يازدهم ماه مارس سيستم های خنک کننده نيروگاه را فلج ساخت.

پيشتر، مقام ها اعلام کردند در پنج مکان در اطراف نيروگاه، پلوتونيوم در خاک يافت شده است. آژانس بين المللی انرژی اتمی در اين باره گفت: «مقدار پلوتونيمِ يافت شده از حد معمولِ آن در خاک تجاوز نمی کند اما ترکيب آن نشان می دهد دست کم بخشی از آن از نيروگاه هسته ای وارد خاک شده است.» آژانس می گويد: «ما در حال حاضر زمين را تقسيم بندی کرديم و در سراسر منطقه در نزديکی ساختمان توربين که درب آن در اثر سونامی کنده شده موانع بتونی قرار داده ايم تا از احتمال تراوش آب از آنجا به دريا جلوگيری کنيم .»

مقام های ژاپنی اعلام کردند پلوتونيوم نشان دهنده ذوب شدن ميله های سوخت راکتور شماره ۳ نيروگاه است. تنها راکتوری که در سوخت آن از پلوتونيوم استفاده می شود.

از طرفی روزانه اجساد بيشتری توسط گروه های جستجوگر يافت می شود. اکنون اين گروه ها در جستجو زير آوارها به سمت ساحل شمال شرقی ژاپن حرکت می کنند. شمار کشته يا ناپديد شدگان تا کنون به ۲۷۵۰۰ نفر رسيده است.

به گزارش مقام های کشورهای آسيايی و آمريکا، مقادير کمی مواد راديواکتيو از نيروگاه هسته ای فوکوشيمای ژاپن خارج شده اما خطری برای عموم محسوب نمی شود. وزارت حفاظت محيط زيست چين روز سه شنبه طی بيانيه ای اعلام کرد درجات کمی از ماده راديواکتيو يد-۱۳۱ در مناطق جنوب شرقی اين کشور، از جمله شانگهای، يافت شده است. چند روز پيش نيز همين ماده راديواکتيو در منطقه ای در شمال شرق اين کشور يافت شده بود. موسسه دولتی امنيت هسته ای در کره جنوبی می گويد در سئول و مناطق ديگری در اين کشور، ماده راديواکتيو پيدا کرده است. همچنين به گفته آژانس مطالعات هسته ای فيليپين، در جزاير اين کشور در اقيانوس آرام، مقدار بسيار کمی ايزوتوپ های راديواکتيو يافته است. در آمريکا، مقام های زيست محيطی می گويند آثار کمی از ماده راديواکتيو يد-۱۳۱ در چند نقطه يافت شده از جمله در ايالت هاوايی و ديگر ايالات ساحل اقيانوس اطلس، همچنين منطقه گوام، و جزاير ماريانای شمالی.

XS
SM
MD
LG