لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۵۶

طرح مجدد اختلاف ژاپن و کره شمالی بر سر مالکيت چند جزيره


طرح مجدد اختلاف ژاپن و کره شمالی بر سر مالکيت چند جزيره
طرح مجدد اختلاف ژاپن و کره شمالی بر سر مالکيت چند جزيره

به دنبال تجدید ادعای ژاپن بر سر مالکیت جزایر مورد منازعه واقع در آب های میان ژاپن و کره جنوبی، مقام های کره جنوبی روز سه شنبه در اعتراض، دیپلمات های ژاپنی را برای توضیح احضار کردند.

ادعای ژاپن یک روز پس از آن مطرح شد که سئول از ورود سه قانونگذار ژاپنی به کره جنوبی جلوگیری کرد. این سه ژاپنی به منظور تحکیم ادعای ژاپن بر سر مالکیت جزایر مورد اختلاف دو کشور قصد دیدار از کره جنوبی را داشتند.

یک مقام ارشد سفارت ژاپن در سئول پایتخت کره جنوبی برای توضیح در مورد این آخرین ادعای کشورش به وزرات امور خارجه کره جنوبی و کاردار نظامی ژاپن نیز به وزرات دفاع احضار شد.

عده ای در سئول در اعتراض به ژاپن پرچم آن کشور را آتش زدند. آنها می گويند: ژاپن باید از این گونه تحریکات در مورد جزایر «دوکدو» و ادعاهای ارضی خود دست بردارد و تحریف ها در متن کتاب های تاریخ را تصحیح کند. در غیر این صورت آنها با شرایط تراژیک و تنبیه از جانب خدا مواجه خواهند شد.

روز سه شنبه «یوکیو ادانو» سخنگوی ارشد دولت ژاپن در توکیو ضمن اعتراض نسبت به رفتار کره جنوبی در قبال سه قانونگذار ژاپنی گفت ژاپن با این مساله از موضع محکم و با دید باز برخورد می کند. وی گفت: «ما این مساله را از هر دوجانب بررسی و با شیوه ای محکم رفتار خواهیم کرد.»

وزیر دفاع کره جنوبی هشدار داد ادعای ژاپن مانعی در سر راه بهبود همکاری نظامی میان دو کشور است.

جزایر مورد اختلاف از پایان استعمار ژاپن پس از جنگ جهانی دوم تحت کنترل کره جنوبی بوده است.

XS
SM
MD
LG