لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۰:۴۰

ژاپن پنج ماه پس از زلزله فوکوشيما


ژاپن پنج ماه پس از زلزله فوکوشيما
ژاپن پنج ماه پس از زلزله فوکوشيما

شهر مينامی سوما در استان فوکوشيمای ژاپن، يکی از شهرهايی است که در جريان زلزله و سونامی اخير به شدت آسيب ديد. سونامی در اين شهر صدها قربانی گرفت. و دهها هزار نفر از ساکنان آن به دليل نزديکی به نيروگاه اتمی فوکوشيما شهر را تخليه کردند. بسياری از کسانی که از شهر خارج نشده اند، فکر می کنند دولت آنها را به دست فراموشی سپرده است.

مسافران يک اتوبوس بعد از مدتها اجازه گرفته اند به خانه هايشان سری بزنند، و مقداری از وسايل با ارزش و اسناد و مدارک را با خود بردارند.

مناطق نزديک به نيروگاه اتمی فوکوشيما، توسط پليس علامت گذاری شده است. از خط کشی ها به بعد که ۲۰ کيلومتر تا نيروگاه فوکوشيما فاصله دارد، جلوتر نمی توان رفت. همه کسانی که در حدفاصل ميان اين خط کشی ها زندگی می کنند، ناگزير به تخليه خانه هايشان شده اند.

دولت ژاپن اعلام کرده است در حدود ۱۰ کيلومتر دور چتر از اين خط کشيها احتمال خطر بيشتر می شود. در نتيجه دولت دستور داده است ساکنان اين نواحی از خانه هايشان خارج شوند.

شعاع ۳۰ کيلومتری نيروگاه دقيقاً از وسط شهر می گذرد. با ديدن باغچه های جنگل شده و خانه های متروک، می توان فهميد که بعد از اولين انفجار نيروگاه فوکوشيما مردم يک شبه و با دستپاچگی از شهر فرار کرده اند. اما تنها آنان می دانند که چه تصميم دشواری گرفته اند.

نانوکووا يوشيوکی، يکی از کسانی است که تصميم گرفت در آنجا بماند. ميوه فروشی او که فقط ۲۵ کيلومتر تا نيروگاه فاصله دارد، هنوز باز است.

نانوکووا می گويد: «من يک خانواده شش نفری دارم، اگر من هم با آنها می رفتم نمی تونستم کار پيدا کنم. من اينجا به دنيا اومدم و بزرگ شدم. خيلی زحمت کشيدم و با مشتريام هم رابطه خوبی دارم. دلم نمی خواد مسأله نيروگاه فوکوشيما باعث بدبختی ما بشه. با خونوادم هم صحبت کردم و تصميم گرفتم بمونم.»

نانوکووا در عين حال، نگران کسب و کارش هم هست. او می گويد، مثل سابق مشتری ندارد. چون اکثر آنها از منطقه خارج شده اند.

در حال حاضر شوراهای شهر با سيل درخواستهای مردم مواجه هستند.

پنج ماه از ماجرای نشت تشعشات راديو اکتيو در رآکتورهای اتمی نيروگاه فوکوشيما می گذرد، اما دولت هنوز نتوانسته است راهی برای رفع اين بحران پيدا کند؛ گزارش پاکسازی تشعشات راديو اکتيو و نتيجه اين عمليات ساعت به ساعت از طريق شوراهای شهر منتشر می شود.

طبق آخرين گزارشها، مواد راديو اکتيو موجود در هوای شهر تا حدی کاهش يافته که در دراز مدت تأثيری بر سلامت ساکنان آن نخواهد داشت.

XS
SM
MD
LG