لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۱:۳۷

ژاپن منطقه اطراف نيروگاه فوکوشيما را منطقه خطر اعلام کرد


ژاپن منطقه اطراف نيروگاه فوکوشيما را منطقه خطر اعلام کرد
ژاپن منطقه اطراف نيروگاه فوکوشيما را منطقه خطر اعلام کرد

ژاپن برای جلوگيری از ورود ساکنان اطراف نيروگاه آسيب ديده فوکوشيما، به شعاع ۲۰ کيلومتری اين نيروگاه، اولين مقررات قانونی را به مورد اجرا گذاشت.

يوکيو ادانو، سخنگوی دولت ژاپن گفت، اِعمال مقررات قانونی که شامل جريمة هزار و ۲۰۰ دلاری می شود، برای حفظ ايمنی و سلامت جمعيت ۷۰ هزار نفری در اين منطقه، ضروری است. آقای ادانو گفت: «ما در هماهنگی با شهرداری های ذيربط، تصميم گرفتيم منطقه اطراف نيروگاه را منطقه خطر اعلام کنيم.»

با اين حال، آقای ادانو اعلام کرد برای ورود يک عضو از هر خانواده به منطقه ممنوعه که بتوانند در يک مدت کوتاه لوازم مورد نياز خود را جمع آوری کنند ترتيبات لازم داده خواهد شد. هنوز مدت زمانی که اين مقررات به اجرا گذاشته خواهد شد، مشخص نيست ، اما مسؤلين تپکو، شرکت برق توکيو، گفته اند توقف سرد تمامی راکتورهای نيروگاه۶ تا ۹ ماه زمان خواهد برد.

مقررات جديد زمانی اعلام شد که نائوتو کان، نخست وزير ژاپن، سرگرم ديدار با مقامات محلی و ساکنان تخليه شده از مناطقی بود که سطح بالايی از تشعشعات راديواکتيو در محصولات کشاورزيشان مشاهد شده است. مسئولين محلی می گويند مواد راديو اکتيو حتی در برخی از شهرهای خارج از مناطق تخليه شده نيز مشاهده شده است. اما آقای کان گفت: «محصولات کشاورزی فوکوشيما که وارد بازار شده اند، سالم هستند و اعتقاد دارم خريد و مصرف اين محصولات بزرگترين کمک به فوکوشيما خواهد بود.»

خبرگزاری های ژاپنی به نقل از نخست وزير نوشته اند که وی در ملاقات با فرماندار فوکوشيما از مردم خواست مقررات جديد را درک کنند.

XS
SM
MD
LG