لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۵:۴۴

زلزله ۸ و ۹ دهم ريشتری و سونامی ژاپن را به لرزه درآورد


زلزله ۸ و ۹ دهم ريشتری و سونامی ژاپن را به لرزه درآورد
زلزله ۸ و ۹ دهم ريشتری و سونامی ژاپن را به لرزه درآورد

زمين لرزه ای به شدت ۸ و ۹ دهم ريشتر در شمال شرقی ژاپن به وقوع پيوست و يک سونامی ۱۰ متری که متعاقب وقوع اين زلزله شکل گرفت اتوموبيل ها را در جاده های بخش هايی از سواحل ژاپن، به دريا پرتاب کرد.

تعداد کشته شدگان دستکم پنج نفر اعلام شده است اما انتظار می رود که رقم تلفات بسيار بيشتر باشد.

شبکه ملی «ان اچ کی» ژاپن ويديوهای اتوموبيل ها، کشتی ها و برخی ساختمان هايی را که سونامی در شهر بندری کميشی در استان آوايی ژاپن به دريا کشيده است، پخش کرد. در ناحيه «چيبا» يک پالايشگاه نفت آتش گرفته است.

سازمان هواشناسی ژاپن پس از وقوع اين زلزله، هشدار سونامی برای کل سواحل ژاپن، صادر کرده است. کانون زلزله در فاصله ۱۲۵ کيلومتری سواحل شرقی ژاپن و در عمق ۱۰ کيلومتری، قرار داشت. از ساکنان مناطق ساحلی درخواست شده است که اين نواحی را تخليه کنند و به ارتفاعات، عزيمت کنند.

مرکز هشدار سونامی آمريکا برای مناطق اقيانوس آرام که در ايالت هاوايی قرار دارد اعلام کرد که هشدار سونامی برای روسيه، جزاير مارکوس، نيوزلند، هاوايی، جزيره ويک، مارياناس شمالی، استراليا، سواحل اقيانوس آرام در آمريکای جنوبی، گوام، تايوان، فيليپين و اندونزی، صادر شده است.

زلزله روز جمعه ساختمانهای شهر توکيو را نيز تکان داد و باعث وقوع چند آتش سوزی شد. سيستم مترو در توکيو اعلام کرد که کليه ترن ها و متروی زير زمينی در آن شهر، به حالت توقف در آمده اند.

نائوتو کان، نخست وزير ژاپن، جلسه اضطراری کابينه خود را برای ارزيابی از وضعيت کشور، تشکيل داده است.

XS
SM
MD
LG