لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۳۳

تظاهرات ضد دولتی در ژاپن


تظاهرات ضد دولتی در ژاپن
تظاهرات ضد دولتی در ژاپن

امروز صدها ژاپنی با تظاهرات در خیابان های توکیو از دولت خواستند تا مسئولیت از کار افتادن نیروگاه اتمی فوکوشیما و نشت آب آلوده به مواد رادیواکتیو را بپذیرد.

یک ماه پس از زلزله و سونامی ژاپن که منجر به از کار افتادن نیروگاه اتمی فوکوشیما شد، دولت آن کشور هنوز موفق به مهار تبعات این حادثه نشده است. این در حالی است که تهیه سرپناه برای ساکنان شهرها و روستاهایی را که در زلزله و سونامی خانه و کاشانه خود را از دست داده اند یا مجبور شده اند مناطق نزدیک به نیروگاه را تخلیه کنند با مشکلات جدی روبروست. از همین رو، روز شنبه صدها ژاپنی در خیابان های توکیو دست به تظاهرات زدند و از دولت آن کشور و به ویژه نائوتوکان، نخست وزیر ژاپن خواستند مسئولیت بحران نیروگاه اتمی فوکوشیما و نشت تشعشعات رادیواکتیو را بپذیرند. تظاهرکنندگان هچنین خواستار قطع استفاده از نیروی هسته ای در تولید برق شدند. نبوآکی فوتامی نماینده پیشین مجلس ژاپن که از شرکت کنندگان در تظاهرات بود، به خبرنگاران گفت «هدف این تظاهرات این است که نخست وزیر نائوتوکان مسئولیت آن چه را که اتفاق افتاد، به عهده گیرد. تظاهرات ضد انرژی هسته ای در سراسر کشور برگزار شده ولی این اولین بار است که ما از نخست وزیر می خواهیم مسئولیت بپذیرد.»

بحران نیروگاه اتمی فوکوشیما و واکنش دولت به مصیبت ناشی از زلزله و سونامی، محبوبیت نخست وزیر ژاپن را به شدت کاهش داده است. نائوتوکان در حال حاضر تنها از حمایت سی درصد از مردم برخوردار است.

XS
SM
MD
LG