لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ مهر ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۱۴

انتقاد برجسته ترین نویسنده ژاپنی از کندی روند پاکسازی نیروگاه اتمی فوکوشیما


هوراکی موارکامی همه مبلغ صدوهفده هزار دلار جایزه دریافتی این نهاد ادبی را برای کمک به آسیب دیدگان فاجعه هسته ای فوکوشیما هدیه کرد.

هوراکی موراکامی نویسنده برجسته ژاپنی و از امیدهای دریافت جایزه نوبل همراه با بسیاری از هنرمندان و نویسندگان کشورش از برنامه دولت ژاپن برای پاکسازی ضایعات ناشی از آسیب دیدگی نیروگاه های هسته ای انتقاد کرده است.

هوراکی موراکامی که برای شرکت در آیین دریافت یک جایزه جهانی در حوزه ادبیات در بارسلون اسپانیا بسر می برد، در سخنان خود با اشاره به همزمانی مراسم با سومین ماه یادبود فاجعه هسته ای در کشورش از کندی آهنگ بازسازی و پاکسازی ضایعات نیروگاه های هسته ای ژاپن انتقاد کرد.

هوراکی موراکامی این جایزه را به پاس تلاش هایش برای کمک به مردم در حوزه توسعه فرهنگی، پاسداری از ارزشهای جهانی انسانی و دانش بشری دریافت کرده است.

موراکامی در یادآوری فاجعه نیروگاه فوکوشیما گفت: «رخداد نیروگاه هسته ای فوکوشیما دومین فاجعه هسته ای آسیب رساننده به مردم ژاپن است. این بار اما نه پرتاب بمب بسوی ما؛ بلکه اشتباه عملکرد خود ما ژاپنی ها بوده است.»

هوراکی موارکامی همه مبلغ صدوهفده هزار دلار جایزه دریافتی این نهاد ادبی را برای کمک به آسیب دیدگان فاجعه هسته ای فوکوشیما هدیه کرد.

موارکامی تاکید کرد مردم ژاپن دچار تجربه کابوس بمب و تشعشعات اتمی ست. از این رو او خواستار تعطیلی بی درنگ کلیه نیروگاه های هسته ای در ژاپن شده و افزود: فاجعه هسته ای فوکوشیما دومین فاجعه اتمی پس از پرتاب بمب های اتمی در پایان جنگ جهانی دوم بود.

این نویسنده برجسته ژاپنی ساخت نیروگاه های هسته ای را رویای غیرواقعی خوانده و گفت نباید نگران تحقق رویای بسته شدن کلیه نیروگاه های هسته ای در ژاپن بود؛ بلکه باید نگران تحقق رویای غیرواقعی ادامه کار نیروگاه های هسته ای بود.

هوراکی موراکامی از نویسندگان معاصر ژاپن و نویسنده رمان هایی همچون: «کافکا در ساحل»، «جنگل نروژی»، «تعقیب گوسفند وحشی»، «پس از تاریکی» و «1Q84» است.

XS
SM
MD
LG