لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۲۶

پرکاری بیش از حد خبرنگار ژاپنی را از پای درآورد


«میوا سُدا» گزارشگر ۳۱ ساله
«میوا سُدا» گزارشگر ۳۱ ساله

رسانه های ژاپن از قول مقام های وزارت کار این کشور گزارش دادند «میوا سُدا» گزارشگر ۳۱ ساله به خاطر پرکاری براثر حمله قلبی درگذشته است.

خبرگزاری ان‌اچ‌کی گزارش داد، ژاپن به خاطر فرهنگ «مزد در ازای ساعات کار» شهرت دارد و کارکشیدن بیش از اندازه و در ساعت های متوالی از کارگران بر سلامت آنها تاثیر منفی می گذارد. بنا به بررسی سال گذشته دولت، بر اثر ساعت های طولانی کار از هر ۵ کارگر ژاپنی یک نفر در معرض خطر مرگ است.

افزایش مرگ و میر ناشی از طولانی بودن ساعت های کار آن چنان در این کشور عادی است که برای مرگ براثر پرکاری یک واژه خاص دارند: کاروشی.

خبرگزارش ژاپنی می گوید «میوا سدا» در ماهی که درگذشت ۱۵۹ ساعت اضافه کاری داشته است اما تا همین هفته خبر مرگ «میوا سدا» در سال ۲۰۱۳ بر اثر شرایط کاری و اضافه کاری، علنی نشده بود.

خبرگزاری ان‌اچ‌کی اعلام کرده است مرگ خبرنگارش را مساله ا ی جدی تلقی می کند و برای اصلاح نظام کار در آن نهاد تلاش خواهد کرد.

سال ۲۰۱۵ نیز اعلام شد یک کارگر بر اثر طولانی بودن ساعت های کار خودکشی کرده است. ماتسوی تاکاهاشی که در یک آژانس تبلیغاتی کار می کرد در ماه پیش از خودکشی ۱۰۵ ساعت اضافه کاری داشت. مدیر عامل آن شرکت به خاطر خودکشی کارمندش، ناچار به استعفا شد.

وکلای کارگران و گروه های شهروندی از دهه ها پیش تلاش کرده اند در نظام کار کشور اصلاحاتی انجام دهند که تا کنون موفق نبوده اند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG