لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۴۹

شمار قربانیان فوران آتش‌فشان در ژاپن از ۳۰ نفر گذشت


یک روز پس از فوران یک کوه آتش فشان در مرکز ژاپن، امدادگرانی که توانستند خود را به نزدیکی دهانه آن - که همچنان فعال است - برسانند، ۳۱ جسد پیدا کردند که گفته می‌شود برخی در میان خاکستر دفن شده بودند.

مرگ چهار نفر از قربانیان پس از آن که از محل حادثه در کوه اونتاکه به جایی دیگر منتقل شدند، محرز شد. کارشناسان علت مرگ ۲۷ نفر دیگر را نارسایی قلبی و ریوی اعلام کردند.

این نخستین فوران آتش فشان در ژاپن، در دنیای مدرن و امروزی است که تلفات به بار می‌آورد.

کوه اونتاکه ۳۰۶۷ متر ارتفاع دارد و یکی از مقاصد محبوب کوهنوردی در غرب توکیو، پایتخت آن کشور، به شمار می‌رود. فوران کمی قبل از ظهر شنبه و شاید در بدترین زمان ممکن رخ داد، هنگامی که دست کم ۲۵۰ نفر قصد داشتند از هوای پاک یک روز پائیزی استفاده کنند و به کوهپیمایی بروند.

حدود ۳۵ سال پیش و در سال ۱۹۷۹ میلادی، فوران مشابهی در این کوه رخ داد که تلفاتی به بار نیاورده بود.

تصاویر هلیکوپترهای امدادرسان نشان می‌دهند که قله کوه و منطقه‌ای گسترده در اطراف آن با لایه‌ای از خاکستر پوشیده شده است. به گفته پلیس تنها دو نفر از قربانیان شناسایی شده اند.

حدود ۴۰ نفر که طی فوران آتش‌فشان پراکنده شده بودند و خبری از آن ها نبود، روز یکشنبه و اغلب با جراحت خود را به پایین کوه رساندند. برخی دیگر نیز با هلیکوپترهای امدادرسان نجات یافتند.

اداره آتش‌نشانی و رسیدگی به حوادث تعداد مجروحان را ۳۷ نفر اعلام کرده و گفته شماری از افراد هنوز مفقودالاثر هستند.

نجات‌یافتگان می‌گویند هنگام وقوع حادثه سنگ و صخره به پایین سقوط می‌کرد. فوران آتش‌فشان همچنین می‌تواند با انتشار گازهای سمی برای افراد خطر مرگ داشته باشد.

XS
SM
MD
LG