لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۱۹

ژاپن در ائتلاف دریایی در تنگه هرمز مشارکت نخواهد کرد


عکس از آرشیو
عکس از آرشیو

دولت ژاپن تصمیم گرفته است در ائتلاف دریایی به رهبری آمریکا برای محافظت از کشتی‌ها در تنگه هرمز مشارکت نکند.

به گزارش رویترز، روزنامه ژاپنی ماینیچی به نقل از منابع دولتی ژاپن، بدون ذکر نام، نوشت که دولت این کشور قصد ندارد در ائتلاف دریایی در تنگه هرمز مشارکت کند، با این حال احتمال دارد این کشور چند هواگرد به منطقه ارسال کند.

ژاپن علاوه بر آن احتمال دارد به شکل مستقل ناوی را برای محافظت از کشتی‌های ژاپنی به منطقه اعزام کند.

هم‌زمان یک مقام ارشد دولت ژاپن به رویترز گفته است که این کشور مشغول ارزیابی اوضاع در منطقه است و در این زمینه «با ایالات متحده و دیگر کشورها» همکاری نزدیکی دارد.

ایالات متحده از بهار سال جاری، جمهوری اسلامی را به انجام سلسله عملیات‌هایی علیه کشتی‌های تجاری و نفتکش‌ها در خلیج فارس، دریای عمان و تنگه هرمز متهم می‌کد.

آمریکا در ابتدای سال ۹۸، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را در فهرست گروه‌های تروریستی قرار داد. ایران تهدید به بستن تنگه هرمز کرد و در دو حادثه نیز جمهوری اسلامی به خرابکاری در نفتکش های دیگر کشورها متهم شد. ایالات متحده شواهد حمله ایران به نفتکش ها در دریای عمان و همچنین حمله به پهپاد آمریکا در حریم بین المللی را به شورای امنیت سازمان ملل در ابتدای تیرماه گزارش کرد.

ایران همچنین تیرماه سال جاری اقدام به توقیف یک نفتکش بریتانیایی در تنگه هرمز کرد.

پیشتر مایک پمپئو، وزیر خارجه ایالات متحده، از ژاپن، بریتانیا، فرانسه، آلمان، استرالیا، کره جنوبی و دیگر کشورها خواسته بود به یک نیروی دریایی مشترک برای محافظت از نفتکش‌ها در تنگه هرمز بپیوندند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG