لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۴۷

خروج دود از نیروگاه فوکوشیما کارگران را مجبور به تخلیه کرد


خروج دود از راکتور شماره سه نیروگاه اتمی فوکوشیما- دای ایچی در شمال ژاپن
خروج دود از راکتور شماره سه نیروگاه اتمی فوکوشیما- دای ایچی در شمال ژاپن

به دنبال خروج دود سیاه رنگ از یکی از راکتورهای نیروگاه هسته ای فوکوشیما، کارگران موقتا نیروگاه را تخلیه کردند.

مقامات روز دوشنبه گفتند سطح تشعشعات رادیواکتیو افزایش نیافته و آنان در حال بررسی علت خروج دود هستند.

همزمان بارش باران های شدید در منطقه مصیبت زده شمال شرق ژاپن نگرانی از افزایش تشعشعات هسته ای را افزایش داده است و محدودیت های بیشتری بر فروش مواد غذایی که تحت تاثیر اشعه هسته ای قرار گرفته اند، اعمال شده است.

وضعیت آب و هوا نائوئو کان، نخست وزیر ژاپن را مجبور کرد که سفر خود به منطقه آسیب دیده برای نظارت بر روند رسیدگی به تاسیسات فوکوشیما را لغو کند. در این تاسیسات کارگران برای خنک نگاه داشتن تجهیزات از آب دریا استفاده می کنند.

بارش باران همچنین پرواز هلیکوپترها برای رساندن آب، مواد غذایی و دیگر اقلام امدادی به ده ها هزار آسیب دیده ای که در پناهگاه هایی در مناطق دور افتاده به سر می برند غیر ممکن ساخت.

یک سخنگوی سازمان امنیت هسته ای و صنعتی گفت خروج دود سیاه از راکتور شماره سه نیروگاه در عصر روز دوشنبه آغاز شده است و تا زمانی که دلیل آن مشخص نشود، کارگران به نیروگاه بازنمی گردند. مقامات گفتند این دود پس از نیم ساعت پراکنده شد اما دود سفید رنگ یا بخار همچنان از راکتور شماره دو خارج می شود.

به گفته مقامات دو راکتور از مجموع شش راکتور تاسیسات فوکوشیما تثبیت شده است و کار بازگرداندن برق به تاسیسات با پیشرفت همراه بوده است و به این ترتیب می توان آب را به دیگر نقاط پمپ کرد. اما دولت ژاپن می گوید وضعیت راکتور شماره ۲ و ۴ چندان خوب نیست.

شمار کشته شدگان زلزله و سونامی ۱۱ مارس در ژاپن، همچنان در حال افزایش است. مرگ بیش از ۸۶۰۰ نفر تایید شده است و بیش از ۱۳۲۰۰ نفر مفقودالاثر هستند.

XS
SM
MD
LG