لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۶:۴۷

توشيبا: ربات چهارپا برای کار در زمان فجايع هسته ای


گام های کوچکی که در راستای توسعه صنعت ربات برداشته ميشود می تواند منجر به گامی بزرگ برای آينده انسان شود. کمپانی توشيبا در حال ساخت رباتی چهارپا است که می تواند از تشعشعات هسته ای مصون باشد و در فجايع هسته ای به کمک انسان بيايد.

اين ربات به کمک پاهای مکانيکی اش می تواند از کپه های خاک بالا رفته و وارد مناطق تحت تشعشعات هسته ای شود که برای انسان کشنده هستند. اين ربات با احتياط و با قدم های کوچک و آهسته از پله ها بالا می رود. هنوز در روزهای نخستين توسعه اش است و به همين خاطر يک دقيقه طول می کشد تا از هر پله بالا رود. و در صورتی که به زمين بخورد، به تنهايی نمی تواند بر روی پاهايش بايستد. اما اين ربات توان حقيقی اش را در شرايطی نشان می دهد که هيچ انسانی نمی تواند در آن زنده بماند.

نياز برای چنين فناوری پس از فاجعه هسته ای ناشی از سونامی و زلزله سال ۲٠۱۱ در ژاپن بالا گرفت. هنوز هيچ انسانی قادر به ورود به سالن مرکزی اين نشت هسته ای در ژاپن نبوده است چرا که ميزان تشعشع در آن بسيار بالا است.

اما اين ربات می تواند به مدت يک سال در منطقه ای با تشعشعات بسيار بالاتر از ميزان تحمل انسان کار کند.

شرکت توشيبا پس از فاجعه هسته ای فوکوشيما در ژاپن آغاز به طراحی و ساخت اين ربات کرد تا بتواند وارد مناطق حاوی تشعشع بالا شده و آنها را تا جايی که می تواند خنثی کند.

اين ربات مجهز است به ۶ دوربين و يک وسيله اندازه گيری تشعشعات هسته ای. قابليت عمده ديگر اين ربات اين است که می تواند در مناطق با تشعشع بالا ارتباط بی سيمش را با مرکز حفظ کرده و آن را بهبود بخشد. همچنين ربات کوچکتر ديگری بر روی آن تعبيه شده است که می تواند از آن جدا شده و وارد مناطق کوچکتر و باريکتری شود که ربات اصلی قادر به ورود به آنها نيست.

ژاپن يکی از پيشرفته ترين کشورها در زمينه فناوری های رباتيک است. به همين خاطر عدم وجود رباتی که بتواند در فاجعه هسته ای اين کشور به کار آيد بسيار مورد انتقاد قرار گفته بود. يکی از دلايل آن اين است که اکثر ربات ها مخلوقاتی بسيار حساس و ظريف هستند که نمی توانند به راحتی در هر موقعيتی بکار آيند. ساخت اين ربات جديد توسط شرکت توشيبا با هدف کمک ربات ها در اينگونه شرايط صورت گرفته است.

شرکت برق توکيو که مسؤليت نيروگاه های هسته ای را بر عهده دارد گفته است از اين ربات استفاده خواهد کرد تا وضعيت سالن مرکزی نشت هسته ای در نيروگاه فوکوشيما را بررسی کند. اما هنوز تصميمی در رابطه با زمان بکارگيری اين ربات گرفته نشده است. گفته می شود بی خطر کردن سالن مرکزی نشت مواد هسته ای در فوکوشيما دهه ها طول خواهد کشيد.
XS
SM
MD
LG