لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۴۳

ژاپنی های آسيب ديده از زلزله و سونامی با وضعيت اضطراری اتمی نيز مواجه شده اند


ژاپنی های آسيب ديده از زلزله و سونامی با وضعيت اضطراری اتمی نيز مواجه شده اند
ژاپنی های آسيب ديده از زلزله و سونامی با وضعيت اضطراری اتمی نيز مواجه شده اند

مقامات ژاپنی تلاش می کنند از وقوع يک فاجعه در دومين رآکتور اتمی آسيب ديده در زلزله عظيم ۸ و۹دهم ريشتری روز جمعه جلوگيری کنند.

يک سخنگوی ژاپن امروز، يکشنبه، گفت اپراتورها ضمن تزريق آب به رآکتور شماره ۳ درنيروگاه فوکوشيما، اندکی از بخارهای آلوده به راديواکتيو را خارج ساخته اند و می خواهند از اين طريق جلوی ذوب شدن رآکتور را بگيرند.

در همين حال تزريق آب دريا به رآکتور شماره ۱ نيروگاه ادادمه دارد.

ديوارهای اين رآکتور در جريان انفجاری که روزشنبه رخ داد ويران شد، اما به پوشش عايقی آن آسيبی نرسيده است.

به گفته سخنگو، تشعشع در خارج از نيروگاه امروز برای مدتی کوتاه به دو برابر سطح مجاز در ژاپن رسيد. مقامات پيشتر به بيش از ۲۰۰ هزارنفر سکنه محل گفته بود منطقه را ترک کنند.

مقامات می گويند دست کم ۱۹ نفر به مواد راديو اکتيو آلوده شده اند و اين امکان وجود دارد که بيش از ۱۶۰ نفر ديگر نيز آلوده شده باشند.

به گزارش خبرنگاران صدای آمريکا وقوع پس زلزله ها کماکان ادامه دارد.

هم اکنون اضطراب ناشی ازوضعيت اضطراری در اين نيروگاه برق اتمی شدت گرفته است و اين درحالی است که امدادگران سعی می کنند خود را به بازماندگان زلزله و سونامی عظيمی برسانند که بخش وسيعی از شمال شرقی ژاپن را به نابودی کشانده است. بيش از صد هزار سرباز ژاپنی نيز در عمليات امداد مشارکت دارند.

در همين حال پليس در منطقه بشدت آسيب ديده مياگی می گويد شمار تلفات ممکن است بيش از ۱۰ هزار نفرباشد. به گزارش پليس بيش از ۲۱۵ هزار نفر نيز مجبور شده اند به پناهگاه های اضطراری بروند.

XS
SM
MD
LG