لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۳۸

فشار بر نخست وزیر ژاپن برای کناره گیری از سمت خود


فشار بر نخست وزیر ژاپن برای کناره گیری از سمت خود
فشار بر نخست وزیر ژاپن برای کناره گیری از سمت خود

نخست وزیر ژاپن، نائوتو كان، با فشارهای مقامات ارشد مخالف و برخی قانونگذاران حزب حاکم برای کناره گيری از مقامش مواجه شده است. اين امر به دليل عدم رضايت مقامات در واکنش به زلزله و سونامی اخير است که باعث بحران هسته ای در اين کشور گرديد.

رهبر حزب مخالف لیبرال دموکرات ژاپن، ساداکازو تانی گاکی، روز پنجشنبه گفت وقت آن رسيده است که آقای کان بخاطر آنچه که وی عمليات بسيار ضعيف امداد ناميد، استعفا دهد. او گفت: ادامه کار با رهبری فعلی برای مردم ژاپن «بسیار ناگوار» خواهد بود.

در ابتدا مخالفان آقای کان از انتقاد از او پس از زلزله يازدهم ماه مارس و سونامی عظيم بعد از آن که نيروگاه هسته ای را فلج ساخت، خودداری ورزيدند. از آن تاريخ به بعد آقای کان برای همکاری متقابل احزاب برای بازسازی ژاپن در بزرگترين فاجعه پس از جنگ جهانی دوم تلاش کرده است.

نخست وزير ژاپن، روز پنجشنبه با درخواست کناره گيری از درون حزب دموکرات حاکم ژاپن مواجه شد. رييس مجلس، تاکئو نيشی اوکا، گفت نخست وزير بايد به دليل عدم انجام اقدامات مناسب بعد از فاجعه سه گانه استعفا دهد.

روز پنجشنبه، آقای کان، مديريت اولين جلسه گروه متخصص منصوب شده را برای نوشتن پیش نویس طرح احیای اقتصادی بر عهده داشت. رهبر اين گروه متخصص، ماکوتو ايکيبه، گفت: طرح های بازسازی باید از حمایت ملت برخوردار باشند. وی همچنین ایجاد یک مالیات ویژه جهت پرداخت هزینه های بازسازی را پیشنهاد کرد. اين گروه ۱۵ نفره قرار است در ماه ژوئن طرح اوليه خود را ارائه دهد.

XS
SM
MD
LG