لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۱۶

آلودگی گوشت گاو، آب و اجساد در نزدیکی نيروگاه فوکوشيما


آلودگی گوشت گاو، آب و اجساد در نزدیکی نيروگاه فوکوشيما
آلودگی گوشت گاو، آب و اجساد در نزدیکی نيروگاه فوکوشيما

تشعشعات راديواکتيو در نزدیکی نیروگاه هسته ای آسيب ديده فوکوشيما در آب، گوشت گاو، و حتی اجسادی که پس از زلزله يازدهم ماه مارس در ژاپن هنوز جمع آوری نشده اند، پيدا شده است.

شرکت برق توکیو، که اداره کردن اين نيروگاه را بر عهده دارد اعلام کرد: سطح ید رادیواکتیو در آبهای زیرزمینی در زیر یکی از رآکتورها، ده هزار برابر ميزان عادی اندازه گيری شده است. به گزارش خبرگزاری کيودو در ژاپن، اين اولين بار است که تشعشعات راديواکتيو در آبهای زیرزمینی کشف شده اند.

خبرگزاری کيودو همچنین به نقل از مقامات بهداشت گزارش داد برای اولين بار مواد رادیو اکتیو در گوشت گاو در ناحيه فوکوشيما که بالاتر از ميزان مجاز بوده، يافت شده است. شير و انواع سبزی در مزارع اين منطقه به علت آلودگی باعث اعلام ممنوعیت واردات چند دولت از اين محصولات شده اند.

تشعشعات راديواکتيو تا ایالات متحده آمريکا گسترش یافته است، که به گزارش مقامات مقادیر بسیار کم تشعشعات رادیو اکتیو در شير در مزارع سواحل غربی آمريکا اندازه گيری شده است.

سطح بالای تشعشعات راديواکتيو در آب دريا در نزدیکی نیروگاه و در مناطقی با فاصله ۴۰ کيلومتری کشف شده است. اين امر دولت را بر آن داشته است که گسترش شعاع فعلی منطقه ۲۰ کیلومتری تخلیه شده را مورد بررسی قرار دهد.

مقامات می گویند به دلیل ترس از آلودگی حدود هزار جسد در اطراف نیروگاه فوکوشيما به تشعشعات راديواکتيو، قادر به جمع آوری آنها نيستند.

مقامات پلیس هشدار دادند که اگر خانواده های قربانیان اجساد را طبق سنت در ژاپن، بسوزانند، مقادير بيشتری از تشعشعات راديواکتيو وارد محیط زیست می شود.

آمار تایید شده تلفات از زلزله و سونامی به بيش از يازده هزار و چهارصد نفر بالغ شده است، و بيش از شانزده هزار و پانصد نفر مفقود هستند.

XS
SM
MD
LG