لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۳:۱۴

وضعيت نيروگاه برق اتمی فوکوشيما کماکان خطرناک توصيف می شود


وضعيت نيروگاه برق اتمی فوکوشيما کماکان خطرناک توصيف می شود
وضعيت نيروگاه برق اتمی فوکوشيما کماکان خطرناک توصيف می شود

نائوتو کان، نخست وزير ژاپن می گويد وضعیت در نيروگاه آسيب ديده برق اتمی فوکوشيما کماکان خطرناک و در گرو عواملی نا معلوم است. در همين حال بنا به گزارش ها ممکن است به مجموعه حاوی اجزای سوخت و فعل و انفعال های اتمی، موسوم به هسته اصلی، در يکی از رآکتورهای آسيب ديده در زلزله و سونامی يازدهم مارس نيز آسيب وارد شده باشد.

آقای کان که اظهاراتش روز جمعه، از شبکه سراسری تلويزيون پخش می شد گفت کشور بايد هوشيار و مراقب باقی بماند زيرا احتمال بالا رفتن سطح تشعشعات اتمی روز به روز رو به افزايش است. نخست وزير ژاپن از امدادگرانی که به گفته وی جان خود را در تلاش برای خنک کردن نيروگاه به خطر انداخته اند قدردانی کرد.

روز جمعه اندکی پيشتر، يک مقام آژانس نظارتی اتمی ژاپن در گفت و گو با خبرنگاران احتمال آسيب ديدگی در هسته اصلی رآکتور شمار ۳ نيروگاه برق اتمی فوکوشيما را مطرح ساخته بود. اين رآکتور سه روز پس از وقوع همزمان زلزله و سونامی، صحنه يک انفجار هيدروژنی بود، و گزارش های جديد حاکی از احتمال آلودگی منطقه به مواد راديواکتيو در سطوحی بالاتر است.

یوکيو ادانو، وزير مشاور و امور اجرایی در کابينه ژاپن از سکنه ای که هنوز در شعاع ۲۰ تا ۳۰ کيلومتری نيروگاه برق اتمی فوکوشيما زندگی می کنند خواسته است داوطلبانه منطقه را ترک کنند.

XS
SM
MD
LG