لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۰:۳۲

تلاش برای نجات بازماندگان در ژاپن شدت می گیرد


فروشگاه های خالی از مواد غذایی
فروشگاه های خالی از مواد غذایی

دولت ژاپن در اعزام پزشکان و ارسال تدارکات امدادی برای هزاران نفر که در پی فاجعه زمین لرزه و سونامی بدون غذا، آب و سرپناه مانده اند و نیز هراس از تشعشات اتمی، شتاب می بخشد.

گستره فاجعه سه گانه عظیم است. سخنگوی دفتر هماهنگی امور انسانی سازمان ملل متحد روز سه شنبه به صدای آمریکا گفت وی هیچگاه چنین بحرانی ندیده است.

چهار روز پس از زمین لرزه شدید و سونامی دهشتناک در شمال شرقی ژاپن، قفسه های فروشگاه ها تقریبا خالی شده اند. زمین لرزه و سونامی هزاران تن را از بین برد. نیروگاه ها را از کار انداخته، جاده ها را ویران کرده و صدها هزار نفر را بی خانمان بر جا گذاشته است.

تصویرهای تلویزیونی از ناحیه آسیب دیده سندایی، مردمی را نشان می دهد که برای تهیه آب و قوطی های غذا صف کشیده اند، و برخی فروشگاه ها مواد غذایی را برای هر نفر به ۱۰ فقره محدود کرده اند. در مناطق دیگر، ۱۰۰ هزار پرسنلی که دولت اعزام کرده است در تلاش هستند کسانی را که در آوارها سرگردان مانده اند نجات دهند.

مردم در کوری یاما، در ناحیه فوکوشیما، که در آنجا از یک رآکتور اتمی از کار افتاده رادیو اکتیو نشت می کند، فرار کرده اند. دیگران در خانه های آسیب دیده به سر می برند یا سعی دارند خانه هایشان را تعمیر کنند. بیشتر فروشگاه ها بسته شده اند.

موجودی بنزین نیز رو به کاهش می رود و آزاد راه ها به روی تمامی خودروها، به استثنای خودروهای امداد بسته شده اند.

تلویزیون ان اچ ک ژاپن روز سه شنبه به نقل از مقام های دولت گفت مرگ ۳۰۹۱ تن تایید شده است، اما هزاران نفر دیگر مفقود هستند.

گروهای نجات و امداد در تلاش هستند از طریق جاده هایی که توسط آوار بسته شده، خود را به صدها هزار نفر که شهرها و روستاهایشان در زمین لرزه و سونامی روز جمعه ویران شد، برسانند.

میلیون ها نفر به غذا، آب و برق نیاز دارند، در همین حال ویرانی گسترده تاسیسات زیر بنایی تلاش های امدادی را پیچیده می کند. به گفته مقام ها آنها همچنین به شدت با کمبود تابوت و کفن برای قربانیان زلزله روبرو هستند.

دولت می گوید تا کنون ۱۵ هزار نفر نجات یافته اند و ۴۵۰ هزار نفر در سراسر کشور تخلیه شده اند. بسیاری از مفقودین کسانی هستند که سونامی ۱۰ متری آنها را به دریا برد.

در جنوب ژاپن، در توکیو، پس لرزه ها هنوز ساختمان ها را تکان می دهد.

XS
SM
MD
LG