لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۰۴

مجلس نمایندگان ژاپن منحل شد


یوشیهیکو نودا، نخست وزیر ژاپن
یوشیهیکو نودا، نخست وزیر ژاپن
یوشیهیکو نودا نخست وزیر ژاپن، ۱۶ دسامبر- دقیقا یک ماه دیگر- را برای برگزاری انتخابات درکشورش تعیین کرده است. امروز جمعه نخست وزیر ژاپن مجلس نمایندگان آن کشور را منحل کرد و از این روی است که برگزاری انتخابات در ژاپن ضرورت یافته است.

نظرسنجی هایی که در ژاپن انجام شده حاکی از آن است که حزب دموکرات به احتمال زیاد در انتخابات شکست خواهد خورد، و میزان محبوبیت نخست وزیر ژاپن نیز به دنبال انحلال مجلس نمایندگان آن کشور۶ درصد کاهش یافته است.

به غیر از چالشهای اقتصادی و گرفتاریهای سیاسی، ژاپن درگیر سیاست مبهم انرژی نیز هست و هنوز با پیامدهای زمین لرزه ۹ ریشتری سال گذشته در آن کشور نیز دست به گریبان است؛ زمین لرزه ای که فاجعه آفرید و پیامدش سونامی بود که سبب انهدام سه راکتور اتمی شد و ۲۰هزار قربانی گرفت.

آقای نودا در گفت و گو با خبرنگاران هشدار داد که اگر حزب لیبرال دموکرات در ژاپن به قدرت بازگردد، روابط آن کشور با همسایگانش به تیرگی خواهد گرایید.
نخست وزیر ژاپن می گوید سیاست های خارجی و امنیتی گروهی از سیاستگران ژاپنی که برمبنای ملی گرایی افراطی بنیاد نهاده شده، خطرناکند. وی می گوید که کشورش در عین حفظ مواضع ملی گرایانه خود باید دیدی بازتر و آرامشی بیشتر داشته باشد.

اغلب ناظران سیاسی باور دارند که نخست وزیر سابق ژاپن - شینزو آبه- می تواند با دشواری، ائتلافی ضعیف به دست آورد و دوباره به سمت پیشین خود برسد. آقای آبه که در محافل سیاسی از وی به عنوان جنگ طلب یاد می شود، ۵ سال پیش و در پی شکست سنگین حزبش در انتخابات، گفت وضعیت تندرستی اش اجازه فعالیت بیشتر سیاسی را به وی نمی دهد و از مقام خود استعفا کرد.
همسایگان ژاپن از مطرح شدن احتمال بازگشت آبه به قدرت، ناخشنودند.

توکیو با هر دو کشور چین و کره جنوبی دچار اختلافات ارضی است.
یکی از سخنگویان وزارت امورخارجه ژاپن روز گذشته(پنجشنبه) در گفت و گو با خبرنگاران، روابط میان پکن و توکیو را سست و قدری تیره توصیف کرد و بر لزوم برداشتن گام های راسخی برای بهبود این روابط پای فشرد.

وزیر دارایی ژاپن قرار است شنبه هفته آینده به سئول سفر کند. این سفر نخستین دیدار رسمی مقام های ژاپن و کره جنوبی از زمان اختلافشان برسر مالکیت یک جزیره است؛ اختلافی که از تابستان امسال شدت یافته است.

نوع رابطه میان ژاپن و کره جنوبی به این هم بستگی دارد که رییس جمهوری بعدی کره جنوبی چه کسی باشد. روز ۱۹ دسامبر(۳ روز پس از انتخابات ژاپن)،‌ کره ای ها برای انتخاب رییس جمهوری کشورشان پای صندوق های رأی خواهند رفت.
XS
SM
MD
LG