لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۰۶

استفاده مجدد ژاپن از بیمه خصوصی برای حمل نفت ایران


هفته آینده برخی از تحریم های اتحادیه اروپا بر ایران رفع یا تسهیل خواهد شد و - به گفته منافع دولتی ژاپن - خریداران نفت خام ایران در این کشور آماده شده اند با رفع یا تسهیل این تحریم ها، بار دیگر از خدمات شرکتهای بیمه خصوصی برای بیمه کشتی های حامل نفت ایران استفاده کنند.

بر اساس توافق ژنو میان ایران با ۵+۱، اتحادیه اروپا در بیستم ژانویه تحریم و ممنوعیت بیمه کردن کشتی های حامل نفت ایران را برای شش ماه به حال تعلیق در می آورد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، از سال ۲۰۱۲ که به دلیل برنامه جاه طلبانه اتمی ایران، این کشور شامل تحریم های سخت اتحادیه اروپا و آمریکا شد، ژاپن به منظور ادامه حمل نفت خام از ایران مجبور به ارائه تضمین نامه دولتی معادل ۷.۶ میلیارد دلار برای هر تانکر حامل نفت ایران شده است.
اگر تجدید نظر در تحریمهای اروپا عملی شود، شرکت اصلی بیمه کشتیرانی ژاپن قادر خواهد بود ارائه بیمه ۷.۶ میلیارد دلاری را برای تانکرهای نفت ایران از سر بگیرد. هنوز روشن نیست چه زمانی این تغییر صورت بگیرد، اما انتظار نمی رود تغییر در نوع بیمه تانکرهای نفت تاثیری بر میزان خرید ژاپن از نفت از ایران داشته باشد.
واردات نفت ژاپن از ایران در فاصله ژانویه تا نوامبر ۲۰۱۳، ۴.۶ درصد نسبت به سال قبل از آن کاهش یافت.
توافق میان ایران با کشورهای ۵+۱ در ماه نوامبر باعث برخی تسهیلات در تحریم ایران شد، و فروش نفت ایران در حد یک میلیون بشکه در روز تثبیت شد.
توافق ژنو همچنین باعث برداشته شدن برخی تحریم ها یدیگر از جمله بر پتروشیمی، طلا و دیگر فلزات قیمتی شد.
XS
SM
MD
LG