لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۹:۱۲

نخست وزیر ژاپن در کاخ سفید با باراک اوباما ملاقات می کند


نخست وزیر ژاپن در کاخ سفید با باراک اوباما ملاقات می کند
نخست وزیر ژاپن در کاخ سفید با باراک اوباما ملاقات می کند

یوشیکو نودا- نخست وزیر ژاپن- روز دوشنبه درکاخ سفید با باراک اوباما ملاقات می کند. انتظار می رود مذاکرات این دو رهبر سیاسی به بهبود رابطه ای سیاسی بیانجامد که طی سالهای اخیر تضعیف شده است.

قرار است طی این گفتگوها طیفی وسیع از مسائل از جمله اعلام انتقال حدود ۹۰۰۰ ناوی آمریکا از مجمع الجزایر اوکیناوای ژاپن، مورد بررسی قرار گیرد.

توافق این انتقال با هدف کاهش تنش میان ژاپن و آمریکا برسر حضور نظامی دراز مدت آمریکا در اوکیناوا انجام شده است و براساس آن، نظامیان آمریکایی به دیگر پایگاههای منطقۀ اقیانوس آرام از جمله هاوایی، گوام و استرالیا انتقال خواهند یافت. هنوز جدول زمانی برای این انتقال تعیین نشده است.

انتظار می رود که مسائل امنیتی، بویژه نگرانی از آزمایش بمب یا موشک هسته ای دیگری توسط کره شمالی، از جمله مسائل اصلی مطرح در مذاکرات باشند. ژاپن و کرۀ جنوبی هر دو تهدید کرده اند که با هر آزمایش موشکی که برفراز آسمان آنها انجام گیرد، مقابله کنند. پیونگ یانگ می گوید چنین اقدامی را معادل اعلان جنگ قلمداد می کند.

درعرصۀ اقتصادی، آمریکا و ژاپن قاعدتاً عضویت احتمالی ژاپن را در گروه بازرگانی نه کشور آسیایی حاشیۀ اقیانوس آرام به رهبری آمریکا را بررسی خواهند کرد. نخست وزیر ژاپن نسبت به چنین عضویتی ابراز علاقه کرده است، اما این علاقه با مخالفت شدید هم حزبان وی و همچنین کشاورزانی که نگران از دست دادن سوبسیدهای بزرگ دولتی هستند، مواجه شده است.

آقای نودا ششمین نخست وزیر ژاپن طی سال اخیر است و از پس از انتخابات سال ۲۰۰۹ و تمایل جهت گیری سیاسی آن کشور به استقلال بیشتر از ایالات متحده، نخستین رهبر سیاسی ژاپن است که از آمریکا دیدن می کند.

XS
SM
MD
LG