لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۴۸

برگزاری مراسم یادبود قربانیان بمباران اتمی ژاپن


در حالی که ژاپن یاد قربانیان فرود آمدن بمب اتمی آمریکا بر شهر ناگازاکی را برگزار می کند که ۶۷ سال پیش روی داد، مقامات ژاپن خواهان اجتناب از استفاده از نیروی اتمی شده اند.

شهردار ناگازاکی روز پنجشنبه دولت کشورش را ترغیب کرد تا سیاستهای جدیدی را برای دست یافتن به هدف یک جامعه رها از هراس تشعشع اتمی تدوین کند.

او که در آیین یاد بود در نزدیکی مرکز انفجار ۹ اوت ۱۹۴۵ سخن می گفت، نسبت به خطرات تسلیحات اتمی هشدار داد، و یاد آور شد: «هنوز ۱۹ هزار اسلحه اتمی در جهان وجود دارد. مردم در هراس از خطر جنگ اتمی که ممکن است هر لحظه ای اتفاق بیافتد زندگی می کنند. اگر از بمبی نیرومند تر از آنچه بر هیروشیما و ناگازاکی فرود آمد استفاده شود، چه بر سر نژاد انسان خواهد آمد؟ »

برای نخستین بار، یک دیپلمات آمریکایی نیز در این مراسم یادبود شرکت داشت. سفیر آمریکا در توکیو،‌ ازجمله حاضران در این مراسم بود.

ایالات متحده در روزهای پایانی جنگ جهانی دوم دو بمب اتمی بر ژاپن انداخت، نخست بر شهر هیروشیما، و سه روز بعد بر ناگازاکی. در هیروشیما حدود ۱۴۰ هزار تن کشته شدند، و حمله به ناگازاکی نیز حدود ۷۰ هزار کشته برجا گذاشت. ژاپن شش روز بعد تسلیم شد.

سالگرد بمباران اتمی شهرهای ژاپن،‌ در پی حادثه سال گذشته در نیروگاه اتمی فوکوشیما اهمیتی ویژه برای مردم آن کشور دارد. فاجعه ای که پس از زمین لرزه و سونامی عظیم روی داد ، موجی از احساسات ضد اتمی را در ژاپن برانگیخته است.
XS
SM
MD
LG