لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۳۴

ژاپن: نیروگاه هسته ای هاماوکا برای بازرسی ایمنی بسته می شود


نمایی از نیروگاه هسته ای هاماوکا، متعلق به شرکت چوبو در منطقه ای از سواحل اقیانوس آرام
نمایی از نیروگاه هسته ای هاماوکا، متعلق به شرکت چوبو در منطقه ای از سواحل اقیانوس آرام

یک شرکت تولید برق در مرکز ژاپن می گوید یکی از چهار نیروگاه بزرگ هسته ای کشور را تعطیل خواهد کرد تا موارد ایمنی آن را مورد بازرسی کامل قرار دهد.

اطلاعیه صادره روز دوشنبه شرکت چوبو درباره بسته شدن موقت نیروگاه بزرگ هسته ای هاماوکا پس از آن منتشر شد که نخست وزیر ژاپن از شرکت های دارنده نیروگاه های هسته ای خواست تا بهره برداری از این نیروگاه ها را به دلیل نگرانی از احتمال آسیب پذیر بودن آنان در برابر زمین لرزه و سونامی متوقف کنند.

نیروگاه هسته ای هاماوکا، متعلق به شرکت چوبو در منطقه ای از سواحل اقیانوس آرام واقع است که مرکز وقوع زمین لرزه های بزرگ است.

یک برآورد دولتی نشان می دهد که طی سی سال آینده در این منطقه ۸۷ درصد احتمال وقوع زمین لرزه با قدرت هشت ریشتر و بیشتر وجود دارد.

این نگرانی نیز وجود دارد که یک زمین لرزه بزرگ در آینده منجر به آسیب های جدی به تاسیسات خارجی این نیروگاه ها شود. همچنین پیش بینی شده است که امواج بلند آب اقیانوس ناشی از سونامی نیز می تواند این نیروگاه را بپوشاند همان گونه که پس از سونامی اخیر، امواج آب نیروگاه فوکوشیما را دربرگرفت.

از این رو، دولت ژاپن خواستار آن است تا نیروگاه هاماوکا تا بازرسی کامل در زمینه ایمن بودن تاسیسات آن بسته شود.

یکی دیگر از تصمیمات شرکت چوبو آن است که نیروگاه های قدیمی ذغال سنگی خود را راه اندازی کند که سال هاست به دلیل بازدهی اندک از کار افتاده بودند. گفته شده است این تصمیم یک پیروزی برای هواداران حفظ محیط زیست است که به دلیل خطرات ناشی از تشعشعات هسته ای، خواهان برچیده شدن نیروگاه های هسته ای در ژاپن هستند.

XS
SM
MD
LG