لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۳۰

برای خنک کردن رآکتورهای اتمی ژاپن فرصت چندانی باقی نيست


درنيروگاه برق اتمی فوکوشيما
درنيروگاه برق اتمی فوکوشيما

ارتش ژاپن اکنون در تلاشی مستاصلانه برای خنک کردن ميله های سوخت اتمی در رآکتورهای آسيب ديده در زلزله، که داغی آنها به سطحی خطرناک رسيده است، با لوله های فشار قوی روی اين رآکتورها آب می ريزد و برای اولين بار اذعان کرده است که وقت چندانی باقی نمانده است. دولت روز پنجشنبه، اندکی پيشتر، برنامه آب پاشی هوائی را از سر گرفت، که روز قبل به سبب خطر ناشی از تشعشع مواد راديو اکتيو برای خلبان هلیکوپترهای آب پاش، لغو شده بود.

توشيمی کيتازاوا، وزير دفاع ژاپن گفته بود دولت به اين نتيجه رسيده است که بيش از اين نمی تواند ماموريت آب پاشی هوایی را به تاخير بيندازد. اما تصاوير تلويزيونی نشان می داد که بخش عمده ای از آب پاشی های هوایی به هدر می رود و به همين جهت اين ماموريت پس از چهار بار تلاش بی ثمر به تعليق افتاد.

در همين حال مقام ها روز پنجشنبه، گفتند اميدوارند بتوانند به زودی با ازسرگيری برق رسانی به نيروگاه، پمپ های از کار افتاده را برای آب رسانی به استخرهای شش رآکتور اتمی اين نيروگاه به کار بيندازند.

اما تشعشعات اتمی در اطراف اين نيروگاه که در ۲۴۰ کيلومتری شمال توکيو قرار دارد به حدی بالاست که کارگران نمی توانند بيش از چند دقيقه در تاسيسات باقی بمانند، و گرما سنجی ها گويای آن است که آب پاشی هلی کوپترها تاثير چندانی در خنک کردن نيروگاه نداشته است.

آمريکا و دولت های ديگر به اتباع خود توصيه کرده اند خود را دست کم ۸۰ کيلومتراز نيروگاه دور نگاه دارند که به مراتب از محدوده قرنطينه تعيين شده توسط ژاپن گسترده تر است. در همين حال بسياری از دولت ها کارکنان سفارتخانه های خود را از توکيو خارج می کنند.

باراک اوباما، ریيس جمهوری آمريکا روز پنجشنبه در تماسی تلفنی با نائوتو کان، نخست وزير ژاپن ضمن تحسين از شجاعت مردم ژاپن پيشنهاد خود را برای کمک، از جمله در مورد بحران اتمی، تجديد کرد. اين تماس چند ساعت پس از آن انجام گرفت که مقامات انرژی اتمی در واشنگتن گفتند به اعتقاد آنان تمامی آب موجود در استخر خنک کننده رآکتور شماه ۴ نيروگاه فوکوشيما خشک شده است و ميله های سوخت اتمی آن اکنون در آستانه داغ شدن قرار دارند. در چنين شرايطی داغی ميله ها می تواند به حد ذوب شدن و يا آتش گرفتن آنها برسد، که به نوبه خود به ذوب شدن پوشش های عايقی و در غايت به نشت شديد تشعشات اتمی در هوا منجر خواهد شد.

XS
SM
MD
LG