لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۳۵

افزایش خطر فاجعه اتمی در ژاپن


افزایش خطر فاجعه اتمی در ژاپن
افزایش خطر فاجعه اتمی در ژاپن

در ژاپن، در حالی که نشت رادیو اکتیو به سطوح خطرناکی در اطراف یک نیروگاه اتمی از کار افتاده بالا رفته، بر هراس از یک فاجعه اتمی افزوده می شود.

نائوتو کان نخست وزیر روز سه شنبه در یک بیانیه تلویزیونی گفت سطح تشعشع در اطراف نیروگاه فوکوشیما «بسیار بالا» است و خطر نشت بیشتر وجود دارد. به تمام ساکنان محدوده ۳۰ کیلومتری نیروگاه توصیه شده است از خانه هایشان خارج نشوند.

وضع در نیروگاه، که جریان برق به سیستم خنک کننده آن در پی زمین لرزه نیرومند و سونامی پس از آن قطع شد، همچنان بدتر می شود.

نگرانی به ویژه نسبت به واحد رآکتور شماره ۲ نیروگاه زیاد است. آژانس ایمنی اتمی فرانسه می گوید یک ساختار مهار در اطراف رآکتور ترک برداشته، و بر خطر رها شدن بیشتر تشعشع می افزاید.

این ساختار ممکن است پس از آن که میله های سوخت روز دوشنبه در معرض هوا قرار گرفتند آسیب دیده باشد و به این دلیل میله ها به شدت داغ شده و به شدت شروع به ذوب کردند و مقادیر فوق العاده زیادی تشعشع رها شد.

روز سه شنبه همچنین، آژانس بین المللی انرژی اتمی گفت مقام های ژاپنی اطلاع داده اند که آتش سوزی در یک حوضچه برای انبار کردن میله های سوخت مصرف شده در راکتور شماره ۴ روی داده است و رادیو اکتیو به میزان معادل چهار هزار واحد اشعه ایکس در ساعت، مستقیما وارد جو می شود.

تمام کارمندان غیر اساسی در نیروگاه پیش از آن که حریق کمی پیش از نیمروز خاموش شود تخلیه شدند. فقط تعداد اندکی برای ادامه پمپاژ آب دریا به داخل سه رآکتور آسیب دیده به منظور جلوگیری از ذوب شدن میله های سوخت که پیامدهای فاجعه باری خواهد داشت، باقی ماندند.

افزایش تشعشع در نقاط دورتر تا توکیو که حدود ۲۴۰ کیلومتر فاصله دارد، نیز ردیابی شده است، اما مقام ها گفتند سطح آن خطرناک نیست.

خبرگزاری کره جنوبی می گوید دولت از اتباع خود در ژاپن خواسته است به هشدارهای مقام ها توجه کنند و از ناحیه اطراف نیروگاه آسیب دیده دور بمانند. یک مقام وزارت امور خارجه کره جنوبی می گوید حدود ۲۷۰۰ کره ای در فوکوشیما مانده اند، اما روشن نیست که چه تعدادی در محدوده ۳۰ کیلومتری نیروگاه به سر می برند.

سفارت آمریکا در ژاپن توصیه مشابهی صادر کرده و از آمریکاییان خواسته است تمام دستورات مقام های ژاپنی را رعایت کنند.

چین نیز بر روی تخلیه شهروندان خود از شمال شرقی ژاپن کار می کند.

XS
SM
MD
LG