لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۱۱

هجوم نیرومندترین توفان ژاپن به جزیره اوکیناوا


یکی از نیرومندترین توفان‌هایی که ژاپن در چند دهه اخیر دیده است، به جزایر اوکیناوا هجوم آورده و مردم آن مناطق را مجبور کرد برای فرار از بادهای توفنده، باران‌های سیل آسا و امواج کوبنده دریا، در جستجوی پناهگاه برآیند.

شدت توفان نئوگوری بامداد سه‌شنبه کاهش یافت، با این حال اداره هواشناسی ژاپن می‌گوید توفان هنوز با بادهایی با سرعت بیش از ۲۵۰ کیلومتر در ساعت می‌تازد.

مقام‌های ژاپنی از ده‌ها هزار جمعیت ساکن اوکیناوا خواسته‌اند آنجا را تخلیه کنند. جریان برق در اکثر نواحی قطع شده است. دولت محلی اوکیناوا گفته است دست کم یک نفر جان خود را از دست داده و ۱۷ نفر مجروح شدند.

برخی از هواپیماها از پایگاه نیروی هوایی آمریکا در جزیره اصلی اوکیناوا بیرون برده شده‌اند و مقامات محلی با مرگبار توصیف کردن توفان، به مردم هشدار داده‌اند از خانه‌های خود خارج نشوند. بیش از نیمی از ۵۰ هزار سرباز آمریکایی حاضر در ژاپن، در جزیره اوکیناوا مستقر هستند.

هواشناسان پیش‌بینی می‌کنند نئوگوری پس از عبور از اوکیناوا به جزیره کیوشو، مرکز دو نیروگاه اتمی، حرکت کند. هردو مرکز، پیش از رسیدن توفان بسته شده‌اند.

پس از آن انتظار می‌رود توفان، پیش از آن که هونشو، جزیره اصلی ژاپن را هدف بگیرد، توان خود را از دست بدهد. شهرهای بزرگ ژاپن، مانند توکیو و اوزاکا، در این بخض قرار دارند.

XS
SM
MD
LG