لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۲۴

آب پاشی هوایی نیروگاه فوکوشیما


در حالی که تلاش کارکنان نیروگاه هسته ای فوکوشیما دائیچی برای خنک کردن راکتورها به منظور جلوگیری از ذوب سوخت هسته ای و گسترش تشعشع های رادیواکتیو ادامه دارد، سربازان و ماموران پلیس ژاپن نیز با هلیکوپتر و ماشین های آتش نشانی بر راکتورهای این نیروگاه آسیب دیده، آب می پاشند.

مقام های رسمی این کشور روز پنجشنبه ابراز امیدواری کردند تا به سرعت جریان برق در نیروگاه هسته ای فوکوشیما در ۲۴۰ کیلومتری شمال توکیو را راه اندازی کنند تا پمپ های آب بتوانند با خنک کردن شش راکتور آن از ذوب سوخت هسته ای و تشعشعات رادیواکتیو جلوگیری کنند. ولی میزان زیاد پرتوهای رادیواکتیو هنوز اجازه نداده تا کارکنان نیروگاه بتوانند بیش از چند دقیقه در محل مستقر شوند و تلاش هلیکوپترها در آب پاشی به راکتورها نیز موثر نبوده است.

یوکیو ادانو، سخنگوی دولت ژاپن در یک کنفرانس مطبوعاتی گفت «ما تلاش خود را به راکتور شماره چهار معطوف کرده ایم. ولی هنوز به نتیجه قطعی دست نیافته ایم.»

در حالی که دولت ژاپن از شهروندان آن کشور خواسته است تا شعاع بیست کیلومتری نیروگاه خانه های خود را تخلیه کنند بسیاری از کشورها از جمله ایالات متحده به شهروندان خود در ژاپن هشدار داده اند که حتی به ۸۰ کیلومتری نیروگاه نزدیک نشوند و بسیاری از کشورها سرگرم برنامه ریزی برای خروج کارمندان سفارت های خود هستند. مساله ای که ژاپنی ها را در مورد قضاوت و دستورالعمل دولت آن کشور در مورد میزان تشعشع های اتمی و خطرآن به شک انداخته است. متخصصان نیروی هسته ای در واشنگتن بر این باورند که آب محفظه خنک کننده راکتورشماره چهار نیروگاه کاملا خشک شده و میله های سوخت در معرض هوا و احتمال ذوب قرار دارند. اگر میله ها ذوب شوند میزان حجم زیادی پرتو رادیو اکتیو در هوا پخش خواهد شد.

در همین حال پرزیدنت اوباما روز پنجشنبه در گفت وگوی تلفنی با نائوتوکان نخست وزیر ژاپن با ستایش از شجاعت مردم ژاپن همدردی ملت آمریکا به مردم ژاپن را مورد تاکید قرار داد.

XS
SM
MD
LG