لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۰۶

رهبر فرقه ژاپنی مسئول حمله شیمیایی ۲۳ سال پیش مترو توکیو اعدام شد


عکسی که خبرگزاری دولتی ژاپن، کیودو، در ۲۵ سپتامبر ۱۹۹۵ از شوکو آساهارا رهبر فرقه آخر الزمانی «آئوم» منتشر کرد.
عکسی که خبرگزاری دولتی ژاپن، کیودو، در ۲۵ سپتامبر ۱۹۹۵ از شوکو آساهارا رهبر فرقه آخر الزمانی «آئوم» منتشر کرد.

«شوکو آساهارا» رهبر یک فرقه ژاپنی و تعدادی از پیروان او، که اوایل سال ۱۹۹۵ با حمله به شبکه مترو توکیو با استفاده از گاز سمی جان ۱۳ نفر را گرفتند و بیش از شش هزار نفر را بیمار کردند، روز جمعه در ژاپن اعدام شدند.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس به نقل وزارت دادگستری ژاپن، با به دار آویخته شدن آقای آساهارای ۶۳ ساله، پرونده یکی از هولناک‌ترین و تکان‌دهنده ترین جنایاتی که در قرن بیستم در این کشور شرق آسیا رخ داد، بسته شد.

در ساعات شلوغ صبح روز بیستم مارس ۱۹۹۵ اعضای فرقه «آئوم شینریکیو» با سوراخ کردن کیسه‌های پلاستیکی حاوی گاز اعصاب سارین در داخل واگن‌های مترو، جان ۱۳ تن را گرفته و هزاران نفر را روانه بیمارستان کردند.

علاوه بر شوکو آساهارا، شش تن از پیروان او که در حمله دو دهه پیش نقش داشتند، از جمله دو دانشمند که مدیریت تهیه و ساخت گاز اعصاب را بر عهده داشتند و کسی که رهبری عملیات را بر عهده داشت، صبح جمعه اعدام شدند.

رهبر این فرقه، که معنای نام آن «حقیقت متعالی» است و در سال ۱۹۸۴ تاسیس شد، آموزه‌های بودایی و هندو را تلفیق و پیشگویی‌های آخر زمانی ارائه می‌کرد. این فرقه جنایت‌های دیگری هم مرتکب شده، که در کل ۲۷ را به کشتن داده است.

پیش از این ادعا شده بود که حدود ۱۰ هزار نفر در داخل ژاپن و حدود ۳۰ هزار نفر در روسیه از پیروان فرقه آئوم هستند. از این رو، مقام‌های امنیتی ژاپن در مورد حملات احتمالی پیروان آن، به تلافی اعدام رهبر و همراهان او، هشدار داده‌اند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG