لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۰:۱۱

انفجاردیگر و نشت رادیو آکتیو در نیروگاه اتمی فوکوشیما در ژاپن


انفجاردیگر و نشت رادیو آکتیو در نیروگاه اتمی فوکوشیما در ژاپن
انفجاردیگر و نشت رادیو آکتیو در نیروگاه اتمی فوکوشیما در ژاپن

امدادگران در ژاپن سه شنبه در میان خرابه های عظیم و باقیمانده از زلزله و سونامی دهشتناکی که هفته پیش ژاپن را دچار مصیبت کرد بدنبال یافتن نشانی از زندگی و کمک به نجات یافتگان جستجو کردند. مرگ دو هزار و چهارصد نفر تاکنون تأیید شده ولی این خبر شوم با عمیق تر شدن بحران انفجارو نشت رادیو آکتیو در نیروگاه اتمی آن کشور تحت الشعاع قرار گرفته است.

در "مینامیسانریکو" که در اثر سونامی بکلی نابود شده از ده هزار نفر خبری در دست نیست . به گفته مقامات در ایالت ساحلی "میاگی" نیز ممکنست ده هزار نفر جان خود را از دست داده باشند و آمار تلفات روز سه شنبه با تأیید رقم دو هزار و چهارصد کشته افزایش یافت. ولی با اینحال گزارشهای نشت تشعشات اتمی نیروگاه اتمی فوکوشیما و وقوع انفجاردر رآکتور شماره یک و سه ، و آتش سوزی در رآکتور شماره چهار ، روز سه شنبه اخبار نابودی شهرها و مصیبت بازماندگان زلزله و سونامی را تحت الشعاع قرار داد و مقامات ژاپن در مورد افزایش میزان تشعشع در اطراف نیروگاه اتمی هشدار دادند و ازصد و چهل هزارساکنان باقیمانده اطراف آن به شعاع سی کیلومتر خواستند در منازل خود باقی بمانند. "نانُوتو کان" نخست وزیر ژاپن در یک پیام سراسری از تلویزیون همچنین گفت : " ترس رو به افزایشی وجود دارد که نشت بیشتری ایجاد شود . شعاع بیست کیلومتری تخلیه شده ولی ما تصریح میکنیم لازم است که ساکنان شعاع دورتری را ترک کنند."

ساکنان شعاع خطرناک اطراف فوکوشیما به شهر "کوری یاما" در نزدیکی منتقل شدند و برای تعیین میزان رادیوآکتیو بر روی آنها مورد آزمایش قرار گرفتند.

در این میان در حالی که هنوز پس لرزه ها در مناطق مصیبت دیده احساس میشوند دولت ژاپن برای کمک به صدها هزار تن از مردم در سراسر مناطق ساحلی تلاش میکند و مأموران آتش نشانی در چندین محل از جمله در ایستگاه ترن شهر "که سه نوما" در شمال شرق با توجه به کمبود آب با آتش سوزی دست و پنجه نرم میکنند.

از سوی دیگر شهروندان توکیو چهار روز پس از زلزله عظیم جمعه کوشش کردند به سر کارهای خود بازگردند ولی قطع گاهگاه برق در کار سرویس قطارها اثر گذارده است . خطوط حمل ونقل و منابع انرژی در ژاپن نیز شدیدا صدمه دیده و دولت از مردم خواستار صرفه جویی در همه زمینه هاست. ولی کماکان اخبار نشت تشعشات رادیو آکتیو موجب نگرانی مردم وتشکیل صفهای طولانی خرید بنزین و مواد خوراکی شده است.

گزارشها از رسیدن آلودگی رادیو اکتیو به شهر توکیو حکایت دارد ولی مسؤلان آنرا پایین تر از میزان نگران کننده اعلام کرده اند.

XS
SM
MD
LG