لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۵۲

وزیر خارجه ژاپن از ایران خواست به برجام پایبند بماند


تارا کُنو، وزیر خارجه ژاپن
تارا کُنو، وزیر خارجه ژاپن

تارا کُنو وزیر خارجه ژاپن، در دیدار با وزیر خارجه جمهوری اسلامی در توکیو از ایران خواست به توافق اتمی موسوم به برجام پایبند مانده و آن را اجرا کند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، وزیر خارجه ژاپن روز سه‌شنبه پنجم شهریور ماه در دیدار با محمد جواد ظریف گفت: «بر پایه موضع ژاپن، که همواره حامی توافق اتمی بوده است، از طرف ایرانی می‌خواهم آن را رعایت کند، بی درنگ به موارد مشخص شده در این توافق بازگردد، و از هرگونه اقدامی که موجبات نقض توافق را باعث شود، پرهیز کند.»

این گزارش می‌گوید وزیر خارجه ژاپن از اظهارنظر درباره عملیات تحت رهبری ایالات متحده برای حفظ امنیت کشتیرانی در خلیج فارس و یا خرید نفت از ایران، خودداری کرده است.

رئیس جمهوری آمریکا سال گذشته با تاکید بر این که برجام نتوانسته مانع فعالیت‌‌های بی‌ثبات کننده و همچنین برنامه موشکی جمهوری اسلامی شود، ایالات متحده را از این توافق خارج کرد و تحریم های هسته ای علیه جمهوری اسلامی را در دو مرحله بازگرداند.

دولت پرزیدنت ترامپ در یکسال اخیر فشار حداکثری را بر ایران اعمال کرده و گفته است که رژیم ایران باید مثل یک کشور عادی رفتار کند و از تلاش برای دستیابی به جنگ‌افزارهای هسته‌ای، برنامه گسترده موشکی، کمک به تروریسم، و سایر اقدامات تنش برانگیز خود دست بردارد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG