لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۱:۴۸

با به تخت نشستن امپراتور جوان، ژاپن دوره جدیدی را آغاز می‌کند


ژاپن، روز اول ماه آوریل (۱۲ فروردین) نام دوره جدیدی که با کناره گیری امپراتور آکی‌هیتو وارد آن می‌شود را اعلام خواهد کرد.

دوره کنونی که «هیسه ای» نام دارد در سال ۱۹۸۹ و با مرگ امپراتور هیروهیتو و جانشینی پسرش آکی‌هیتو آغاز شد.

آکی‌هیتو، نخستین امپراتور ژاپن در ۲۰۰ سال گذشته است که با خواست خود کنار می‌رود و تخت پادشاهی را به پسرش «ناروهیتو» می‌سپارد.

شاهزاده ناروهیتو اول ماه مه سال جاری میلادی (یازدهم اردیبهشت) بر تخت می‌نشیند و یکصد و بیست و ششمین امپراتور ژاپن می‌شود.

امپراتور ژاپن و همسرش در کنار رئیس جمهوری و بانوی اول آمریکا
امپراتور ژاپن و همسرش در کنار رئیس جمهوری و بانوی اول آمریکا

گزینش اسامی دوران‌ها که پروسه‌ای محرمانه است، برای مردم ژاپن اهمیت زیادی دارد. کابینه شینزو آبه نخست وزیر ژاپن، روز اول آوریل تصمیم خود را در مورد نام دوره جدید اعلام خواهد کرد.

دوره‌ها در تقویم ژاپن اهمیت ویژه‌ای دارند. به عنوان مثال، سال ۲۰۱۸ را «هیسه ای ۳۰» می‌خوانند که اشاره به سه دهه دوره هیسه‌ای دارد.

در گذشته، دوران‌های مختلف بر اساس رویدادهای تاریخی انتخاب می‌شدند. به عنوان مثال دوره «آنسی» که در ۲۷ نوامبر ۱۹۵۴ آغاز شد، پس از چند فاجعه طبیعی و آتش سوزی در کاخ سلطنتی شکل گرفت. «آنسی» به معنای «دولت آرام» است و برای این انتخاب شد که آرامش به ارمغان آورد.

از چالشهای قدم گذاشتن به عصر جدید می‌توان به اخلال احتمالی در نرم افزارهای ژاپنی اشاره کرد که بیشتر در دوره هیسه ای نوشته شده‌اند و شرکت مایکروسافت نیز در ابن رابطه هشدار داده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG